Резултати од пребарување за:

 • „Жолтите елеци“ ја освојуваат Европа – кои се тие и што сакаат

  Дневник.хр 14 декември 2018 Во последниот месец медиумите се преокупирани со протестите на „жолтите елеци“ во Франција. Се започна на 17 ноември како протест организиран преку социјалните мрежи против најавата…

  Прочитај повеќе »
 • Обичаи и верувања

  14 декември 2018  Свадбарски обичаи и песни во Дебарско  Сватоите ќе слезат од коњи у момата, а зето ќе застани со четворицата побратими на коњи вкачени пред вратата од кледо…

  Прочитај повеќе »
 • На денешен ден

  14 декември 2018 (МИА) 1503.- Роден е францускиот астролог Мишел де Нотр-Дам, познат како Нострадамус, личен лекар на францускиот крал Шарл IX, познат по своите предвидувања за иднината. Ја напишал книгата…

  Прочитај повеќе »
 • Од календарот на МПЦ

  14 декември 2018 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1 декември. Денеска е Св. пророк Наум и св. Филарет Милостивиот. Свети пророк Наум…

  Прочитај повеќе »
 • Астрономски календар

  Скопје, 14 декември 2018 (МИА) – Денеска е петок, 14 декември 2018 година, 348-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 17 дена. Сонцето во Скопје изгреа во…

  Прочитај повеќе »
 • МИА Најави – Македонија

  14 декември 2018  Скопје – Претседателот на Собранието Талат Џафери и британската амбасадорка во Македонија Рејчел Галовеј ќе се обратат по повод 25. години од дипломатските односи, по што ќе биде…

  Прочитај повеќе »
 • МИА најави – свет

  14 декември 2018 Приштина – Косовското Собрание треба да гласа за усвојување на законите за трансформација на Косовските безбедносни сили во Војска на Косово. Брисел – Втор ден до Самитот…

  Прочитај повеќе »
 • Челзи изгуби први бодови во Лигата на Европа

  Будимпешта, 13 декември 2018 (МИА) – МОЛ Види и Челзи одиграа нерешено 2:2 во натпревар од групата „Л“ на Лига Европа, одигран во Будимпешта. Со овој резултат Унгарците отпаѓаат бидејќи…

  Прочитај повеќе »
 • Шериф Шекат е неутрализиран од француската полиција

  Париз, 13 декенври 2018 (МИА) – Француската полиција во повторна акција во Стразбур го неутрализира терористот Шериф Шелат кој изврши терористички напад во вторникот, јавува дописникот на МИА. Терористот, познат…

  Прочитај повеќе »
 • Истрели се слушаат во Стразбур

  Стразбур, 13 декември 2018 (МИА) – Истрели се слушнале во кварт на Стразбур, присутни се безбедносни сили, јавуваат светските агенции повикувајќи се на очевидци. Очевидци исто така изјавиле дека полициски…

  Прочитај повеќе »
Close