• недела, 02 април 2023
Преку социо-економскиот дијалог до подобар развој на Куманово, недостигаат работници, ќе се бараат и од Филипини

Преку социо-економскиот дијалог до подобар развој на Куманово, недостигаат работници, ќе се бараат и од Филипини

Куманово, 2 април 2023 (МИА) - Социо-економскиот дијалог ќе придонесе да се развие Куманово, смета...

Николовски: најдобрите вина од Северна Македонија на „ВинИтали“

Николовски: најдобрите вина од Северна Македонија на „ВинИтали“

Скопје, 2 април 2023 (МИА) - Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски...

Прв Женски економски форум - „Финансиска писменост“

Прв Женски економски форум - „Финансиска писменост“

Скопје, 2 април 2023 (МИА) - Во организација на „Јас Сум Жена“ и „Global Shapers Skopje Hub“ денеска...

Индустриското производство во февруари зголемено за еден отсто

Индустриското производство во февруари зголемено за еден отсто

Скопје, 2 април 2023 (МИА) - Индустриското производство во февруари годинава во однос на февруари ла...

Бизнис план во земјоделството - нова, подобра можност за модернизација на производството

Бизнис план во земјоделството - нова, подобра можност за модернизација на производството

Скопје, 2 април 2023 (МИА) - Националната програма за рурален развој пр...

Ковачевски, Вучиќ и Рама на „Винска визија на Отворен Балкан“ на Саемот за вино во Верона

Ковачевски, Вучиќ и Рама на „Винска визија на Отворен Балкан“ на Саемот за вино во Верона

Скопје, 2 април 2023 (МИА) - Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковач...

Бројот на говеда лани намален за 7,2 отсто

Бројот на говеда лани намален за 7,2 отсто

Скопје, 2 април 2023 (МИА) - Вкупниот број на говеда лани во споредба со 2021 година е намален за 7....

ССМ: Една функционерска плата покрива две ипол до три синдикални минимални кошници

ССМ: Една функционерска плата покрива две ипол до три синдикални минимални кошници

...

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

Белград, 1 март 2023 (МИА) - Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на...

Бектеши: Ќе предложиме замрзнување на цените на зеленчукот и овошјето

Бектеши: Ќе предложиме замрзнување на цените на зеленчукот и овошјето

Тетово, 1 април 2023 (МИА) – Министерството за економијата напра...

Битиќи: Ги поддржуваме компаниите да го развиваат своето производство и конкурентноста на странските пазари

Битиќи: Ги поддржуваме компаниите да го развиваат своето производство и конкурентноста на странските пазари

Скопје, 1 април 2023 (МИА) - Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задо...

Во изминатото деноноќие произведени 13 817 мегават часови електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени 13 817 мегават часови електрична енергија

Скопје, 1 април 2023 (МИА) - АД ЕСМ вчера произведe 13 817 мегават часови електри...

Советот на НБ донесе Циркулар за примена на препораките за заштита на правата на потрошувачите

Советот на НБ донесе Циркулар за примена на препораките за заштита на правата на потрошувачите

Скопје, 1 април 2023 (МИА) - Циркула...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Скопје, 1 април 2023 (МИА) - Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба...

Народниот правобранител бара законски измени за финансиските друштва, тие заглавени во Собранието

Народниот правобранител бара законски измени за финансиските друштва, тие заглавени во Собранието

Скопје, 1 април 2023 (МИА) -  Народниот правобранител во четвртокот укажа на случаи во кои кори...

Image

Миа мрежа