• понеделник, 22 април 2024
Борба меѓу борбен пилот и систем за вештачка интелигенција

Борба меѓу борбен пилот и систем за вештачка интелигенција

Лос Анџелес, 19 април 2024 (МИА) - Воздухопловните сили на САД соопштија дека успешно ја ставиле тех...

Слоница избега од циркус и се прошета низ град во САД

Слоница избега од циркус и се прошета низ град во САД

Бјут, 19 април 2024 (МИА) - Слоница избега од циркус во Бјут, Монтана,САД, при што ја пробила ограда...

„Најубава станбена зграда во светот“ се наоѓа во Хрватска

„Најубава станбена зграда во светот“ се наоѓа во Хрватска

Загреб, 19 април 2024 (МИА) - На наградите за архитектура „Биг си“ (Big See), зграда во Кутина, Хрва...

„Последниот“ 10. филм на Тарантино во мирување

„Последниот“ 10. филм на Тарантино во мирување

Лос Анџелес, 19 април 2024 (МИА) - Квентин Тарантино веќе не планира да го снима „Филмски критичар“,...

„Гугл мапс“ ќе може да го посочува најблискиот полнач за електромобили

„Гугл мапс“ ќе може да го посочува најблискиот полнач за електромобили

Лос Анџелес, 18 април 2024 (МИА) - Апликацијата „Гугл мапс“ за „Андроид“ и „Андроид авто“ доби надгр...

Спасување мачка во поплавите во Дубаи

Спасување мачка во поплавите во Дубаи

Дубаи, 18 април 2024 (МИА) - Полицијата во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, по силниот дожд што г...

Ди Каприо како Френк Синатра во новиот филм на Мартин Скорсезе

Ди Каприо како Френк Синатра во новиот филм на Мартин Скорсезе

Лос Анџелес, 18 април 2024 (МИА) - Американскиот глумец Леонардо ди Каприо наводно ја добил улогата...

ЕУ го забрани името „Пабло Ескобар“ како трговска марка

ЕУ го забрани името „Пабло Ескобар“ како трговска марка

Брисел, 18 април 2024 (МИА) - Судот на правдата на Европската унија го отфрли барањето за регистрира...

Точно 353 балерини го соборија рекордот во „бурè“ танц на прсти

Точно 353 балерини го соборија рекордот во „бурè“ танц на прсти

Њујорк, 18 април 2024 (МИА) - Танчерки во бели „пачка“ фустанчиња се собраа вчера во њујоршкиот хоте...

Синовите на Џон Ленон и Пол Макартни снимија песна

Синовите на Џон Ленон и Пол Макартни снимија песна

Лондон, 18 април 2024 (МИА) - Синовите на некогашните членови на поп-рок составот „Битлс“ - Џон Лено...

Истражување: Кафето „Арабика“ настанало со вкрстување на два други вида, пред стотици илјади години

Истражување: Кафето „Арабика“ настанало со вкрстување на два други вида, пред стотици илјади години

Бафало, 17 април 2024 (МИА) - Истражувачите од Универзитетот на Бафало во Њујорк, САД, тврдат оти го...

Погребна фирма во САД проневерила државна помош - не ги погребувала и кремирала телата

Погребна фирма во САД проневерила државна помош - не ги погребувала и кремирала телата

Лос Анџелес, 17 април 2024 (МИА) - Џон и Кери Халфорд, сопственици на приватно погребно претпријатие...

ЕСА ќе изврши тест со вештачко помрачување на Сонцето

ЕСА ќе изврши тест со вештачко помрачување на Сонцето

Париз, 17 април 2024 (МИА) - Европската вселенска агенција - ЕСА ја почна програмата „ПРОБА-3“ со шт...

Обожавателите на Тејлор Свифт во В Британија загубиле над милион евра од лажни интернет-понуди за влезници

Обожавателите на Тејлор Свифт во В Британија загубиле над милион евра од лажни интернет-понуди за влезници

Лондон, 17 април 2024 (МИА) - Обожавателите на пејачката Тејлор Свифт во Велика Британија потенцијал...

Цвеклото го подобрува сексуалниот живот

Цвеклото го подобрува сексуалниот живот

Лос Анџелес, 16 април 2024 (МИА) - Некои прехранбени производи и секојдневни намирници ја поттикнува...

Image

Остани поврзан