• среда, 21 февруари 2024

Сашко Димевски

Последно најавување: Tuesday, 20 February 2024, 09:23 pm

ТВ Канал 12: Зголемена безбедноста на израелските амбасади низ светот

ТВ Канал 12: Зголемена безбедноста на израелските амбасади низ светот

Тел Авив, 9 февруари 2024 (МИА) - Безбедноста во израелските амбасади ширум светот е значително зголемена отка...

Речиси 10 милиони Етиопјани гладуваат поради конфликтите и сушата

Речиси 10 милиони Етиопјани гладуваат поради конфликтите и сушата

Адис Абеба, 9 февруари 2024 (МИА) - Речиси 10 милиони Етиопјани се соочуваат со екстремен глад во регионите Ам...

Германската влада се откажа од намерата да го укине терминот „раса“ од Уставот

Германската влада се откажа од намерата да го укине терминот „раса“ од Уставот

Берлин, 9 февруари 2024 (МИА) - Германската коалициска влада се откажа од контроверзните планови за отстранува...

САД повикуваат на отворање истрага за убиствата на цивили во регионот Ахмара во Етиопија

САД повикуваат на отворање истрага за убиствата на цивили во регионот Ахмара во Етиопија

Адис Абеба, 9 февруари 2024 (МИА) - САД бараат истрага за наводниот масакр на цивили во регионот Ахмара во Ети...

Сирски: Успехот на Украина во конфликтот со Русија зависи од иновациите

Сирски: Успехот на Украина во конфликтот со Русија зависи од иновациите

Киев, 9 февруари 2024 (МИА) - Успехот на Украина во конфликтот со Русија е условен од постојаните иновации во...

Почина Роберт Бадентер

Почина Роберт Бадентер

Париз, 9 февруари 2024 (МИА) – На 95-годишна возраст денеска почина францускиот адвокат и политичар Роберт Бад...

УНИЦЕФ ја повика Русија да го запре присилното префрлање деца од Украина

УНИЦЕФ ја повика Русија да го запре присилното префрлање деца од Украина

Женева, 8 февруари 2024 (МИА) - Комитетот на Обединетите нации за правата на детето (УНИЦЕФ) денеска ја повика...

Полскиот премиер остро ги нападна американските републиканци за блокирање на помошта за Украина

Полскиот премиер остро ги нападна американските републиканци за блокирање на помошта за Украина

Варшава, 8 февруари 2024 (МИА)  - Полскиот премиер Доналд Туск остро ги критикуваше американските републи...

Потврдена смртта на петмината маринци од хеликоптерската несреќа во Сан Диего

Потврдена смртта на петмината маринци од хеликоптерската несреќа во Сан Диего

Сан Диего, 8 февруари 2024 (МИА) - Американската војска денеска ја потврди смртта на петмината маринци од хели...

Петмина полицајци убиени во северозападен Пакистан

Петмина полицајци убиени во северозападен Пакистан

Исламабад, 8 февруари 2024 (МИА) - Петмина полицајци се убиени, а двајца други ранети во северозападен Пакиста...

ОБСЕ има сериозни резерви за изборите во Азербејџан

ОБСЕ има сериозни резерви за изборите во Азербејџан

Баку, 8 февруари 2024 (МИА) - Набљудувачите на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) на из...

Обновен е пристапот до Интернет во Сенегал

Обновен е пристапот до Интернет во Сенегал

Дакар, 7 февруари 2024 (МИА) – Обновен е пристапот до Интернет во Сенегал, два дена откако владата воведе рест...

Image