• четврток, 30 ноември 2023
Унгарија нема да го поддржи предлогот за почеток на преговори за пристапување на Украина во ЕУ

Унгарија нема да го поддржи предлогот за почеток на преговори за пристапување на Украина во ЕУ

Будимпешта, 30 ноември 2023 (МИА) - Унгарија нема да го поддржи предлогот на Европската унија за поч...

Турк: Русија да ги укине законите што ја дискриминираат ЛГБТ заедницата

Турк: Русија да ги укине законите што ја дискриминираат ЛГБТ заедницата

Њујорк, 30 ноември 2023 (МИА) - Високиот комесар на ОН за човекови права, Волкер Турк, ја осуди одлу...

Хамас соопшти кои 30 Палестинци ќе бидат разменети вечерва

Хамас соопшти кои 30 Палестинци ќе бидат разменети вечерва

Тел Авив, 30 ноември 2023 (МИА) – Хамас именуваше 30 палестински затвореници кои очекува вечерва да...

Убиен еден од ограбувачите на златарница во Косово, ранет полицаец и приведени седум лица

Убиен еден од ограбувачите на златарница во Косово, ранет полицаец и приведени седум лица

Приштина, 30  ноември 2023 (МИА) – Косовската полиција соопшти попладнево дека убила еден од ос...

Борг: Да го зачуваме и зајакнеме ОБСЕ, дипломатијата останува најдобра алатка за овој потфат

Борг: Да го зачуваме и зајакнеме ОБСЕ, дипломатијата останува најдобра алатка за овој потфат

Скопје, 30 ноември 2023 (МИА) – Мултилатеризмот е во основата на надвор...

Мања: Го зголемуваме бројот на амнестирани осуденици

Мања: Го зголемуваме бројот на амнестирани осуденици

Тирана, 30 ноември 2023 (МИА) - Министерот за правда Улси Мања попладнево информираше дека на премие...

Обвинителот на МКС, Кан во Израел ќе се сретне со преживеаните од нападот на 7 октомври и семејствата на жртвите

Обвинителот на МКС, Кан во Израел ќе се сретне со преживеаните од нападот на 7 октомври и семејствата на жртвите

Хаг, 30 ноември 2023 (МИА) - Обвинителот на Меѓународниот кривичен суд, Карим Кан престојува во посе...

Истражна комисија на ОН ќе бара докази за сексуално насилство од припадници на Хамас врз заложниците

Истражна комисија на ОН ќе бара докази за сексуално насилство од припадници на Хамас врз заложниците

Њујорк, 30 ноември 2023 (МИА) - Комисијата на ОН што ги истражува воените злосторства на двете стран...

Финска постави двојна ограда на границата со Русија, сите премини се затворени

Финска постави двојна ограда на границата со Русија, сите премини се затворени

Хелсинки, 30 ноември 2023 (МИА) - Финските власти поставија систем на двојни засилени огради на гран...

Гамбиец осуден на доживотен затвор во Германија

Гамбиец осуден на доживотен затвор во Германија

Берлин, 30 ноември 2023 (МИА) – Германски суд денеска осуди на доживотен затвор државјанин на Гамбиј...

Народниот правобранител на Украина ја обвини Русија дека ја блокира секоја размена на воени заробеници меѓу двете земји

Народниот правобранител на Украина ја обвини Русија дека ја блокира секоја размена на воени заробеници меѓу двете земји

Киев, 30 ноември 2023 (МИА) - Украинскиот народен правобранител ја обвини Русија дека блокира каква...

Дачиќ: Потребна е мудрост и политичка волја за да ги надминеме предизвиците со кои се соочува ОБСЕ

Дачиќ: Потребна е мудрост и политичка волја за да ги надминеме предизвиците со кои се соочува ОБСЕ

Скопје, 30 ноември 2023 (МИА) - Потребна е мудрост и политичка волја за...

САД се загрижени бидејќи Хамас и натаму наоѓа финансиска помош во Турција

САД се загрижени бидејќи Хамас и натаму наоѓа финансиска помош во Турција

Истанбул, 30 ноември 2023 (МИА) - Американскиот потсекретар за тероризам Брајан Нелсон денеска изјав...

Стејт департмент за средбата Блинкен-Нетанјаху

Стејт департмент за средбата Блинкен-Нетанјаху

Вашингтон, 30 ноември 2023 (МИА) – Американскиот државен секретар Ентони Блинкен на денешната средба...

Дачиќ: Да не ни се држат лекции од страна, три четвртини од земјите во ЕУ сега не би го поминале тестот

Дачиќ: Да не ни се држат лекции од страна, три четвртини од земјите во ЕУ сега не би го поминале тестот

Скопје, 30 ноември 2023 (МИА) - Замолувам да не ни се држат лекции од страна, бидејќи сите земји чле...

Image

Остани поврзан