• среда, 17 април 2024

Златко Шумковски

Последно најавување: Wednesday, 17 April 2024, 06:09 am

Германија гради фабрика за артилериски гранати во Литванија

Германија гради фабрика за артилериски гранати во Литванија

Берлин, 17 април 2024 (МИА) - Германскиот производител на оружје Рајнметал планира да изгради нова фабрика во...

Нови консултации меѓу власта и опозицијата во Србија за изборните услови

Нови консултации меѓу власта и опозицијата во Србија за изборните услови

Белград, 17 април 2024 (МИА) - Парламентарните партии од владејачкото мнозинство во Србија и опозицијата претп...

Во Хрватска предизборен молк пред парламентарните избори

Во Хрватска предизборен молк пред парламентарните избори

Загреб, 16 април 2024 (МИА) - Предизборен молк  стапи на сила во Хрватска на полноќ во пресрет на парламе...

ПССЕ ќе расправа за барањето на Косово за членство

ПССЕ ќе расправа за барањето на Косово за членство

Стразбур, 16 април 2024 (МИА) - Парламентарното собрание на Советот на Европа денеска во Стразбур ќе расправа...

Репортери без граници до крајот на неделава доставуваат извештај за Србија до ЕК

Репортери без граници до крајот на неделава доставуваат извештај за Србија до ЕК

Белград, 15 април 2024 (МИА) -  Репортери без граници (РСФ), меѓународна невладина организација фокусиран...

Србија/Истражување: Секој трет ученик учествува во најмалку една тепачка годишно

Србија/Истражување: Секој трет ученик учествува во најмалку една тепачка годишно

Белград, 15 април 2024 (МИА) -  Третина од учениците учествувале во тепачка најмалку еднаш во текот на го...

Почнува судењето на Трамп, прво судење на американски претседател во историјата

Почнува судењето на Трамп, прво судење на американски претседател во историјата

Вашингтон, 15 април 2024 (МИА) - Во Окружниот суд на Менхетен во Њујорк денеска почнува судењето на поранешнио...

Зошто Иран го нападна Израел?

Зошто Иран го нападна Израел?

BBC Иран лансираше беспилотни летала и проектили кон Израел откако вети одмазда за смртоносни...

Борел: Руската агресивна војна против Украина е егзистенцијална закана за Европа

Борел: Руската агресивна војна против Украина е егзистенцијална закана за Европа

Брисел, 15 април 2024 (МИА) - Војната на Русија против Украина претставува егзистенцијална закана за целата Ев...

Пролетна сесија на ПССЕ, ќе се разгледува и барањето на Косово за прием

Пролетна сесија на ПССЕ, ќе се разгледува и барањето на Косово за прием

 Стразбур, 15 април 2024 (МИА) - Во Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) денеска почнува...

Франција ќе ја зголеми безбедноста пред синагогите и верските училишта

Франција ќе ја зголеми безбедноста пред синагогите и верските училишта

Париз, 15 април 2024 (МИА) -  Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен побара од полициск...

Мајк Пенс нема да го поддржи Трамп за кандидат за претседател на САД

Мајк Пенс нема да го поддржи Трамп за кандидат за претседател на САД

Вашингтон, 15 март 2024 (МИА)  -   Поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс изјави денеска д...

Image