• среда, 21 февруари 2024
Просечната нето плата во Хрватска во декември изнесувала 1.191 евро

Просечната нето плата во Хрватска во декември изнесувала 1.191 евро

Загреб, 20 февруари 2024 (МИА) - Просечната месечна нето плата во Хрватска во декември 2023 година и...

Конференција за вино: Немаме визија каде одиме, не може во 21. век да го продаваме тоа што сме го продавале во 80-тите години

Конференција за вино: Немаме визија каде одиме, не може во 21. век да го продаваме тоа што сме го продавале во 80-тите години

Скопје, 20 февруари 2024 (МИА) - Во винската индустрија денес не може да се импровизира. Да, имаме п...

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари

Скопје, 20 февруари 2024 (МИА) - Минималните трошоци на едно семејство во февруари се зголемени за 3...

Усвоена нова Директива на ЕУ за заштита на потрошувачите при зелената транзиција

Усвоена нова Директива на ЕУ за заштита на потрошувачите при зелената транзиција

Брисел, 20 февруари 2024 (МИА) - Советот на ЕУ денеска ја усвои Директивата за подобро информирање,...

Поради штрајкот на „Луфтханза“ денеска се реализираат само десет до 20 отсто од нејзините летови

Поради штрајкот на „Луфтханза“ денеска се реализираат само десет до 20 отсто од нејзините летови

Франкфурт, 20 февруари 2024 (МИА) - Германската авиокомпанија „Луфтханза ерлајн“ соопшти дека ќе се...

Азески именуван за придружен член на Европскиот економски и социјален комитет за 2024 година

Азески именуван за придружен член на Европскиот економски и социјален комитет за 2024 година

Скопје, 20 февруари 2024 Претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија Бранко Аз...

Николовски на средби со земјоделци од Виница

Николовски на средби со земјоделци од Виница

Скопје, 20 февруари 2024 (МИА) - Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство во техничкат...

Регионална конференција за вино

Регионална конференција за вино

Скопје, 20 февруари 2024 (МИА) - Во организација на Здружението „Вина од Македонија“ и Германското д...

Најголемите европски банки првпат остварија профит од 100 милијарди евра

Најголемите европски банки првпат остварија профит од 100 милијарди евра

Брисел, 19 февруари 2024 (МИА) – Најголемите европски банки минатата година првпат надминаа профит о...

Во државниот буџет на Албанија во 2023 година се слеале 6 милијарди евра или 12,3 отсто повеќе од претходната година

Во државниот буџет на Албанија во 2023 година се слеале 6 милијарди евра или 12,3 отсто повеќе од претходната година

Тирана, 19 февруари 2024 (МИА) – Државната каса на Албанија инкасирала 6 милијарди евра во текот на...

Промени на цените на геодетските услуги, АКН вели се изедначуваат со зголемените реални трошоци 

Промени на цените на геодетските услуги, АКН вели се изедначуваат со зголемените реални трошоци 

Скопје, 19 февруари 2024 (МИА) - Во сила е нов Тарифник за висината на...

Богоев: Преку ефективни реформски политики до поголеми инвестиции и производство со поголема додадена вредност

Богоев: Преку ефективни реформски политики до поголеми инвестиции и производство со поголема додадена вредност

Скопје, 19 февруари 2024 - „Македонските компании како македонскиот фармацевтски гигант „Ал...

Велковски: Во постапка се пресметките за раст на мартовските пензии

Велковски: Во постапка се пресметките за раст на мартовските пензии

Скопје, 19 февруари 2024 (МИА) - Министерот за труд и социјална политика во техничката Влада, Ѓоко В...

„Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ – патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот

„Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ – патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот

19 февруари 2024 „Алкалоид“ во изминативе години започна процес на редизајнирање на постојни...

Трипуновски на средба со поранешни министри и заменици министри

Трипуновски на средба со поранешни министри и заменици министри

Скопје, 19 февруари 2024 Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водост...

Image

Остани поврзан