• среда, 17 април 2024
Силјановска Давкова за МИА: Тоа што важи за европските земји треба да важи и за нас

Силјановска Давкова за МИА: Тоа што важи за европските земји треба да важи и за нас

Скопје, 12 април 2024 (МИА) - Професорката Гордана Силјановска Давкова,...

Европратеничката Штрик за МИА: Политичарите да ги сфатат сериозно и да бидат искрени со гласачите, има многу дезинформации за пристапниот процес

Европратеничката Штрик за МИА: Политичарите да ги сфатат сериозно и да бидат искрени со гласачите, има многу дезинформации за пристапниот процес

Скопје, 10 април 2024 (МИА) - Сфатете ги граѓаните, гласачите сериозно,...

Пендаровски за МИА: Реалните анкети покажуваат дека мнозинството граѓани се задоволни од претседателскиот кабинет изминативе пет години

Пендаровски за МИА: Реалните анкети покажуваат дека мнозинството граѓани се задоволни од претседателскиот кабинет изминативе пет години

Скопје, 9 април 2024 (МИА) - Стево Пендаровски, актуелен шеф на држават...

Ванковска за МИА: Прво е раскинување на договорот со Бугарија, а потоа отворање дебата за комплетно нов Устав

Ванковска за МИА: Прво е раскинување на договорот со Бугарија, а потоа отворање дебата за комплетно нов Устав

Скопје, 8 април 2024 (МИА) – Рамковниот си ја заврши својата работа, ак...

Таравари за МИА: За државата е добро еднаш да има претседател од друга етничка заедница

Таравари за МИА: За државата е добро еднаш да има претседател од друга етничка заедница

Скопје, 7 април 2024 (МИА) – Транспарентноста и инклузивноста на претсе...

Димитриевски за МИА: Потребно ни е редефинирање на општеството, кое ќе им служи на сите граѓани, а не само на политичките елити

Димитриевски за МИА: Потребно ни е редефинирање на општеството, кое ќе им служи на сите граѓани, а не само на политичките елити

Скопје, 6 април 2024 (МИА) - Претседателски кандидат на движењето ЗНАМ,...

Османи за МИА: Претседателот треба да биде компас на геостратешката ориентација на државата

Османи за МИА: Претседателот треба да биде компас на геостратешката ориентација на државата

Скопје, 5 април 2024 (МИА) - Претседателот на државата треба да биде св...

Јакимовски за МИА: За претседател треба искуство во политиката, потребен брз прием на целиот регион во ЕУ

Јакимовски за МИА: За претседател треба искуство во политиката, потребен брз прием на целиот регион во ЕУ

Скопје, 4 април 2024 (МИА)  - Претседателската функција, како најв...

Туркаљ за МИА: Реформите во судството не се за ЕУ, туку за граѓаните

Туркаљ за МИА: Реформите во судството не се за ЕУ, туку за граѓаните

Скопје, 31 март 2024 (МИА) - Судството не треба да го реформирате само заради Европската Унија, туку...

Бајер: Проширувањето на ЕУ треба да се базира на Копенхашките критериуми и на почитување на работничките права 

Бајер: Проширувањето на ЕУ треба да се базира на Копенхашките критериуми и на почитување на работничките права 

Брисел, 19 март 2024 (МИА) - Политиката за проширување на Европската Унија е дефинирана уште во 1997...

Зафировска за МИА: На македонската модна сцена и недостигаат строги критериуми и иновативност

Зафировска за МИА: На македонската модна сцена и недостигаат строги критериуми и иновативност

Скопје, 17 март 2024 (МИА) – Негувањето на одржлива и етичка мода преку поддршка на локалните занает...

Вархеји: БиХ го постигна потребното ниво за да ги започне пристапните преговори со ЕУ 

Вархеји: БиХ го постигна потребното ниво за да ги започне пристапните преговори со ЕУ 

Брисел, 14 март 2024 (МИА) – Европската комисија даде предлог Советот на ЕУ да донесе одлука за отпо...

Димов за МИА: На Европа и се потребни 34 критични минерални суровини за преминување од фосилни горива кон зелена енергија

Димов за МИА: На Европа и се потребни 34 критични минерални суровини за преминување од фосилни горива кон зелена енергија

Штип, 10 март 2024 (МИА) - Европската унија на 15 декември минатата година усвои Закон за искористув...

Д-р Бабуновска за МИА: Нема поголема инвестиција од инвестицијата во себе (видео)

Д-р Бабуновска за МИА: Нема поголема инвестиција од инвестицијата во себе (видео)

Љубљана, 9 март 2024 (МИА) - Ништо не доаѓа преку ноќ. Макотрпна работа...

Лидиа Ел Кури за МИА: Постојат повеќе црвени знаменца кои укажуваат дали говорот на омраза го креира човек или АИ

Лидиа Ел Кури за МИА: Постојат повеќе црвени знаменца кои укажуваат дали говорот на омраза го креира човек или АИ

Скопје, 2 март 2024 (МИА) - Во речиси половина свет или 74 држави, меѓу...

Image

Остани поврзан