• сабота, 03 јуни 2023

Јасмина Тасевска

Последно најавување: Thursday, 01 June 2023, 08:06 am

Столтенберг: НАТО е подготвен да распореди уште повеќе војници во Косово

Столтенберг: НАТО е подготвен да распореди уште повеќе војници во Косово

Осло, 1 јуни 2023 (МИА) – НАТО е подготвен да распореди уште повеќе војници во Косово за да го задуши насилств...

Борел: Европскиот самит ќе испрати „силна порака“ за единство до Русија

Борел: Европскиот самит ќе испрати „силна порака“ за единство до Русија

Булбоака, Молдавија, 1 јуни 2023 (МИА) – Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска изр...

Бербок нагласи дека земји во војна не можат да влезат во НАТО

Бербок нагласи дека земји во војна не можат да влезат во НАТО

Осло, 1 јуни 2023 (МИА) – НАТО не може да разговара за нови членки кои би се приклучиле на алијансата а се во војна, изјави ден...

Столтенберг: Сојузниците се согласуваат Украина да стане членка на НАТО

Столтенберг: Сојузниците се согласуваат Украина да стане членка на НАТО

Осло, 1 јуни 2023 (МИА) – Сите сојузници на НАТО се согласуваат Украина да стане членка на алијансата, изјави денеска генерални...

Украинскиот претседател Зеленски на европскиот самит во Молдавија

Украинскиот претседател Зеленски на европскиот самит во Молдавија

Кишињев, 1 јуни 2023 (МИА) – Украинскиот претседател Володимир Зеленски пристигна на самитот на европските лидери во Молдавија,...

МААЕ: Иран ги расчисти сомнежите за збогатување ураниум

МААЕ: Иран ги расчисти сомнежите за збогатување ураниум

Техеран, 1 јуни 2023 (МИА) – Иран ја расчисти загриженоста за две исклучително важни прашања што ги покрена Меѓународната агенц...

Тревога за воздушен напад во Киев

Тревога за воздушен напад во Киев

Киев, 1 јуни 2023 (МИА) – Во Киев пред неколку минути се вклучила тревога за воздушен напад. Во текот...

На чеченските војници им е наредено да се мобилизираат, гранатирани руски погранични области

На чеченските војници им е наредено да се мобилизираат, гранатирани руски погранични области

Москва, 1 јуни 2023 (МИА) – На борците од руската република Чеченија под команда на Рамзан Кадиров најверојатно им било нареден...

Министрите за надворешни работи на НАТО ќе дебатираат за односите со Украина и трошоците за одбрана

Министрите за надворешни работи на НАТО ќе дебатираат за односите со Украина и трошоците за одбрана

Осло, 1 јуни 2023 (МИА) – Министрите за надворешни работи на НАТО денеска на вториот ден од состанокот во Осло ќе разговараат з...

Бајден одобри нов пакет воена помош за Украина во вредност од 300 милиони долари

Бајден одобри нов пакет воена помош за Украина во вредност од 300 милиони долари

Вашингтон, 1 јуни 2023 (МИА) – Американскиот претседател Џозеф Бајден одобри нов пакет воена помош за Украина од 300 милиони до...

Тројца загинати, меѓу кои и едно дете, во нови руски напади врз Киев

Тројца загинати, меѓу кои и едно дете, во нови руски напади врз Киев

Киев, 1 јуни 2023 (МИА) – Три лица загинаа, меѓу кои и едно дете, во руски напади врз украинскиот главен град Киев во текот на...

Во дел од Хрватска прогласена природна непогода

Во дел од Хрватска прогласена природна непогода

Загреб, 31 мај 2023 (МИА) – Во Хрватска е донесена одлука за прогласување на природна непогода поплави на подр...

Image