• среда, 21 февруари 2024
Киев и Вашингтон дискутираа за линијата на фронтот во Украина

Киев и Вашингтон дискутираа за линијата на фронтот во Украина

Киев, 20 февруари 2024 (МИА) – Украинскиот министер за одбрана Рустем Умеров денеска изјави дека тој...

Путин: Русија е категорично против распоредување нуклеарно оружје во вселената

Путин: Русија е категорично против распоредување нуклеарно оружје во вселената

Москва, 20 февруари 2024 (МИА) – Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва е „ка...

Адвокатите на Асанж тврдат дека случајот е политички мотивиран и имаат докази за заговор на ЦИА

Адвокатите на Асанж тврдат дека случајот е политички мотивиран и имаат докази за заговор на ЦИА

Лондон, 20 февруари 2024 (МИА) – Високиот суд во Лондон го заврши првиот ден од сослушувањето во врс...

Лукашенко: Загриженоста за можноста од трета светска војна е оправдана

Лукашенко: Загриженоста за можноста од трета светска војна е оправдана

Минск, 20 февруари 2024 (МИА) – Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека загриж...

Во северна Италија стапија на сила ограничувањата поради смогот

Во северна Италија стапија на сила ограничувањата поради смогот

Рим, 20 февруари 2024 (МИА) - Во северната италијанска област Ломбардија стапија на сила ограничувањ...

Русија ја прогласи РСЕ за „непожелна организација“

Русија ја прогласи РСЕ за „непожелна организација“

Москва, 20 февруари 2024 (МИА) - Русија ја прогласи Радио Слободна Европа (РСЕ) за „непожелна организација“, според р...

Путин: Руските војници мора да го надградат својот успех на бојното поле по падот на Авдеевка

Путин: Руските војници мора да го надградат својот успех на бојното поле по падот на Авдеевка

Москва, 20 февруари 2024 (МИА) – Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека руските војн...

Француски воени бродови пресретнаа беспилотни летала во Црвеното Море

Француски воени бродови пресретнаа беспилотни летала во Црвеното Море

Париз, 20 февруари 2024 (МИА) - Француски воени бродови во Црвеното Море пресретнале и уништиле две...

Сијарто: За време на унгарското претседателство ќе има најголемо проширување на ЕУ

Сијарто: За време на унгарското претседателство ќе има најголемо проширување на ЕУ

Брисел, 20 ноември 2024 (МИА) - За време на унгарското претседателство ќе дојде до „најголемото прош...

Калас: Успешно спречена руската хибридна операција во Естонија

Калас: Успешно спречена руската хибридна операција во Естонија

Талин, 20 февруари 2024 (МИА) - Естонската премиерка Каја Калас денеска на платформата „Икс“ објави...

Принц Вилијам: Сакам да видам крај на борбите во Појасот Газа што е можно поскоро

Принц Вилијам: Сакам да видам крај на борбите во Појасот Газа што е можно поскоро

Лондон, 20 февруари 2024 (МИА) - Британскиот принц Вилијам денеска изјави дека сака да види „што е м...

Италија ќе претседава со состанокот на Г-7 на 24 февруари, на кој ќе учествува и Зеленски

Италија ќе претседава со состанокот на Г-7 на 24 февруари, на кој ќе учествува и Зеленски

Рим, 20 февруари 2024 (МИА) - Италија ќе претседава со видеоконференциски состанок на лидерите на зе...

Путин унапреди висок затворски функционер неколку дена по смртта на Навални

Путин унапреди висок затворски функционер неколку дена по смртта на Навални

Москва, 20 февруари 2024 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин унапреди висок затворски функцио...

Работници и патници изолирани откако во авион на „Свис Ер“ бил откриен куфер со радиоактивен материјал

Работници и патници изолирани откако во авион на „Свис Ер“ бил откриен куфер со радиоактивен материјал

Барселона, 20 февруари 2024 (МИА) - Куфер со радиоактивен материјал со „низок интензитет“ бил открие...

Распишана потерница по братот на Алексеј Навални

Распишана потерница по братот на Алексеј Навални

Москва, 20 февруари 2024 (МИА) - Распишана е потерница по братот на Алексеј Навални, јави руска држа...

Image

Остани поврзан