• четврток, 30 ноември 2023
Тикер
Министерството за култура го објави конкурсот за Град на културата за 2024 година

Министерството за култура го објави конкурсот за Град на културата за 2024 година

Скопје, 20 ноември 2023 (МИА) - Министерството за култура го објави конкурсот за финансирање проект...

Центарот за култура Крива Паланка ги возобновува уметничките секции

Центарот за култура Крива Паланка ги возобновува уметничките секции

Крива Паланка, 29 ноември 2023 (МИА) - Националната установа Центар за култура Крива Паланка објави...

Претставата „Нема струја за електричниот стол“ на велешкиот театар гостува во Белградско драмско позориште

Претставата „Нема струја за електричниот стол“ на велешкиот театар гостува во Белградско драмско позориште

Велес, 29 ноември 2023 (МИА) - Ансамблот на  велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов- Џинот“ вечерва гостува...

Книгата „Од онаа страна на небиднината: разговори со Светлана Шопова за Ацо Шопов“ промовирана во Штип

Книгата „Од онаа страна на небиднината: разговори со Светлана Шопова за Ацо Шопов“ промовирана во Штип

Штип, 29 ноември 2023 (МИА) - „Од онаа страна на небиднината: разговори со Светлана Шопова за Ацо Шо...

Музеј на Град Скопје: Беа прикажани дела од проектот Каљари – Скопјe,  инсталацијата на Шеќеров не се вклопуваше тематски

Музеј на Град Скопје: Беа прикажани дела од проектот Каљари – Скопјe, инсталацијата на Шеќеров не се вклопуваше тематски

Скопје, 29 ноември 2023 Во врска со изнесените наводи за цензура во Музејот на Град Скопје,...

Рецензија на „Холивуд Репортер“ за документарниот  филм „Патување пеш“ на  режисерката Тамара Котевска

Рецензија на „Холивуд Репортер“ за документарниот филм „Патување пеш“ на режисерката Тамара Котевска

Скопје, 29 ноември 2023 Вториот долгометражен документарен филм на Тамара Котевска ги препле...

МНД-Битола го промовира новото издание на списанието „Современи дијалози“

МНД-Битола го промовира новото издание на списанието „Современи дијалози“

Битола, 29 ноември 2023 (МИА) - Излезе од печат списанието за култура – литература, драмска уметност...

Изложба на ДЛУМ по повод 30. Министерски совет на ОБСЕ

Изложба на ДЛУМ по повод 30. Министерски совет на ОБСЕ

Скопје, 29 ноември 2023 (МИА) - Во хотелот „Александар Палас“ ќе биде поставена изложба во чест на т...

Промоција на книга за Ацо Шопов во Штип

Промоција на книга за Ацо Шопов во Штип

Скопје, 29 ноември 2023 (МИА) - Филолошкиот факултет при Универзитетот...

Промоција на книгата „Траума и театар: Горан Стефановски“ од Мишел Павловски 

Промоција на книгата „Траума и театар: Горан Стефановски“ од Мишел Павловски 

Скопје, 29 ноември 2023 (МИА) - Во Културно-информативниот центар денес...

Костадиновска-Стојчевска: Ја поддржуваме креативноста која носи промени и е двигател на економијата

Костадиновска-Стојчевска: Ја поддржуваме креативноста која носи промени и е двигател на економијата

Скопје, 28 ноември 2023 (МИА) - Министерката за култура Бисера Костадин...

Костадиновска-Стојчевска: Македонскиот културен сектор има потенцијал да придонесе во растот на домашната економија

Костадиновска-Стојчевска: Македонскиот културен сектор има потенцијал да придонесе во растот на домашната економија

Скопје, 28 ноември 2023 (МИА) - Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска на м...

Промовирана стихозбирката „Македонствување“ од велешката поетеса Десанка Николова

Промовирана стихозбирката „Македонствување“ од велешката поетеса Десанка Николова

Велес, 28 ноември 2023 (МИА) - Во Медиотеката на локалната библиотека „Гоце Делчев“ синоќа беше пром...

Излезе од печат романот „Идис“ од Робер Бадентер

Излезе од печат романот „Идис“ од Робер Бадентер

Скопје, 28 ноември 2023 (МИА) - Романот „Идис“ од Робер Бадентер, новата книга од издавачката куќа И...

Премиера на филмот „Ефтеркланг: Македониум бенд“ во продукција на МКЦ во Копенхаген

Премиера на филмот „Ефтеркланг: Македониум бенд“ во продукција на МКЦ во Копенхаген

Скопје, 28 ноември 2023 (МИА) - Светската премиера на филмот „Ефтеркланг: Македониум бенд“, во режиј...

Image

Остани поврзан