• среда, 21 февруари 2024

МИА Агенција

Последно најавување: Thursday, 01 January 1970, 01:00 am

Бугарија е меѓу земјите со два отсто воени трошоци од БДП и ќе го задржи трендот до 2032 година, најави министерот Тагарев

Бугарија е меѓу земјите со два отсто воени трошоци од БДП и ќе го задржи трендот до 2032 година, нај...

Брисел, 15 февруари 2024 (БТА) - Бугарија е меѓу земјите на НАТО кои годинава ја постигнаа целта за трошоци за...

Бугарија и Обединетото Кралство се стратешки партнери и сојузници во НАТО, изјави вицепремиерката Марија Габриел

Бугарија и Обединетото Кралство се стратешки партнери и сојузници во НАТО, изјави вицепремиерката Ма...

Софија, 14 февруари 2024 (БТА) - Бугарија и Обединетото Кралство се стратешки партнери и сојузници во НАТО, из...

Заменик-гувернерот на Бугарската народна банка и шеф на одделот „Емисии“ изјави за БТА: Речиси 800 милиони бугарски монети во евра ќе ги заменат стотинките по влезот на земјата во еврозоната, рече Андреј Ѓуров

Заменик-гувернерот на Бугарската народна банка и шеф на одделот „Емисии“ изјави за БТА: Речиси 800 м...

Брисел, 13 февруари 2024 - Бугарската народна банка (БНБ) вчера официјално објави дека го завршила процесот на...

Приходите од ноќевањата во Бугарија во декември 2023 година ги надминале резултатите за 2019 година на годишна основа, се вели во извештајот на НСИ

Приходите од ноќевањата во Бугарија во декември 2023 година ги надминале резултатите за 2019 година...

Софија, 12 февруари 2024 (МИА/БТА) - Приходите од ноќевања во декември 2023 година се зголемени за 19,8 отсто во однос на истио...

Нашата амбиција е Бугарија наскоро да биде домаќин на Младинските зимски олимписки игри, изјави претседателот Румен Радев во Банско

Нашата амбиција е Бугарија наскоро да биде домаќин на Младинските зимски олимписки игри, изјави прет...

Софија, 11 февруари 2024 – Бугарија има амбиција, има кадри и заслужува да биде домаќин на Младинските зимски...

Можеме да се пофалиме со успешно завршена 32. бугарска експедиција и мисија на Антарктикот, изјави нејзиниот водач проф. Христо Пимпирев

Можеме да се пофалиме со успешно завршена 32. бугарска експедиција и мисија на Антарктикот, изјави н...

Софија, 10 февруари 2024 – Можеме да се пофалиме со успешно завршената 32. бугарска експедиција и мисија на Ан...

Карагер: Арсенал ја има најдобрата одбрана во Премиер лигата

Карагер: Арсенал ја има најдобрата одбрана во Премиер лигата

Лондон, 6 февруари 2024 (МИА) - Арсенал ја има најдобрата одбрана во англиската Премиер лига и тоа им дава шан...

Ромарио: Само двајца играчи во историјата на фудбалот се подобри од мене

Ромарио: Само двајца играчи во историјата на фудбалот се подобри од мене

Сао Паоло, 6 февруари 2024 (МИА) - Поранешниот напаѓач на Барселона и бразилската репрезентација, Ромарио во и...

Во Карџали беше отворено 14-то издание на „Февруари - месец на Америка“.

Во Карџали беше отворено 14-то издание на „Февруари - месец на Америка“.

Карџали, 6 февруари 2024 (БТА) - Со предавање посветено на перспективите за развој на бугарско-американските о...

Фестивалот на боговите на виното во општина Струмјани по 31 пат ги спои традицијата, историјата, легендите и традициите

Фестивалот на боговите на виното во општина Струмјани по 31 пат ги спои традицијата, историјата, лег...

Софија, 3 февруари 2024 (МИА/БТА) - Фестивалот на боговите на виното во општина Струмјани триесет и прва годин...

Ова е само почеток на итната воздушна помош, рече премиерот Николај Денков

Ова е само почеток на итната воздушна помош, рече премиерот Николај Денков

Софија, 2 февруари 2024 (МИА/БТА) - Ова е само почеток на воздушната амбуланта. Се надевам дека ќе биде успешн...

Image