• среда, 17 април 2024
Трамп може да се кандидира и од затвор

Трамп може да се кандидира и од затвор

16 април 2024 Дојче Веле Доналд Трамп, извесно повторно кандидат на...

Зошто Иран го нападна Израел?

Зошто Иран го нападна Израел?

BBC Иран лансираше беспилотни летала и проектили кон Израел откако вети одмазда за...

Тајната на „Железната купола“: Моќниот одбранбен систем кој никој друг во светот го нема

Тајната на „Железната купола“: Моќниот одбранбен систем кој никој друг во светот го нема

14 април 2024 Јутарњи лист   Никој во светот нема вако...

Судската пресуда од Аризона го става абортусот во центарот на претседателската кампања

Судската пресуда од Аризона го става абортусот во центарот на претседателската кампања

12 април 2024 година Хина   Откако Врховниот суд во Ар...

Историска џамија во Солун повторно ги отвори вратите по еден век

Историска џамија во Солун повторно ги отвори вратите по еден век

11 Април 2024 Бета Околу стотина муслимани вчера го прославија Рама...

Софискиот универзитет го зазема 288-то место во областа „Искуства и хуманистички науки“ на меѓународното рангирање за 2024 година

Софискиот универзитет го зазема 288-то место во областа „Искуства и хуманистички науки“ на меѓународното рангирање за 2024 година

Софија, 10 април 2024 (БТА) - Софискиот универзитет го зазема 288-то место во областа „Искуства и ху...

Новите шпионски мрежи на Путин во Европа

Новите шпионски мрежи на Путин во Европа

10 април 2024 Дојче Веле на српски јазик На покривот има неколку об...

Израел-Хамас: Клучниот елемент на патот кон мирот сè уште недостасува шест месеци од почетокот на војната

Израел-Хамас: Клучниот елемент на патот кон мирот сè уште недостасува шест месеци од почетокот на војната

9 април 2024 Скај Њуз Додека одбележуваме шест месеци од најбруталн...

„Предизборно протерување“ на Тито од Белград

„Предизборно протерување“ на Тито од Белград

8 април 2024 Радио Слободна Европа на српски јазик   „...

БТА: Сликата на свештеникот, даскалот и кметот - дали локалните власти се менуваат од минатото до денес

БТА: Сликата на свештеникот, даскалот и кметот - дали локалните власти се менуваат од минатото до денес

Софија, 6 април 2024 (МИА/БТА) - „Свештеникот, учителот и кметот“ - во бугарската историја ова се на...

Археолошкиот комплекс „Долина на тракиските кралеви“ ги отвора вратите на 9 април

Археолошкиот комплекс „Долина на тракиските кралеви“ ги отвора вратите на 9 април

Софија, 5 април 2024 (МИА/БТА) - Археолошкиот комплекс „Долина на тракиските кралеви“ е прв од ваков...

Што е Светската централна кујна - доставувач на храна во воени зони

Што е Светската централна кујна - доставувач на храна во воени зони

5 април 2024 Би-Би-Си Светската централна кујна е основана во 2010...

Архитекти од пет земји ќе бидат партнери во образовната размена и зачувувањето на недвижното културно наследство

Архитекти од пет земји ќе бидат партнери во образовната размена и зачувувањето на недвижното културно наследство

Балчик, 4 април 2024 (БТА) - Архитекти од пет земји ќе бидат партнери во образовна размена и зачувув...

Израелско-иранската војна во сенка навлезе во нова фаза

Израелско-иранската војна во сенка навлезе во нова фаза

4 април 2024  Блумберг/Ал Џазира   Американската...

Капетан Данаилов: Екипажот на НИК 421 се врати дома во многу добра состојба

Капетан Данаилов: Екипажот на НИК 421 се врати дома во многу добра состојба

Варна, 3 април 2024  Абна Екипажот на научноистражувачкиот бро...

Image

Остани поврзан