• сабота, 25 мај 2024
Мицотакис: Кога некој го влече јажето, треба да биде подготвен да се скине

Мицотакис: Кога некој го влече јажето, треба да биде подготвен да се скине

Атина, 25 мај 2024 (МИА) – Пораката дека „европскиот пат на Северна Македонија поминува низ Грција“...

Стоилковски: Преговарачкиот процес со коалициските партнери е во напредна фаза и се базира на принципи

Стоилковски: Преговарачкиот процес со коалициските партнери е во напредна фаза и се базира на принципи

Скопје, 25 мај 2024 (МИА) - Преговорите со коалициските партнери за идната Влада се во напредна фаза...

Претседателката Сиљановска Давкова во Рим оствари средба со претставници на македонската дијаспора

Претседателката Сиљановска Давкова во Рим оствари средба со претставници на македонската дијаспора

Скопје, 25 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова за време на престојот во Рим,...

Вучиќ: Ме погоди гласањето на Северна Македонија за резолуцијата

Вучиќ: Ме погоди гласањето на Северна Македонија за резолуцијата

Белград, 25 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дек...

Сиљановска Давкова: Од Матарела побарав гаранции за евроинтеграциите

Сиљановска Давкова: Од Матарела побарав гаранции за евроинтеграциите

Рим, 24 мај 2024 (МИА) – Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во Рим на средбата со не...

Мицотакис уште еднаш повтори дека во овие околности меморандумите нема да се ратификуваат во грчкиот Парламент

Мицотакис уште еднаш повтори дека во овие околности меморандумите нема да се ратификуваат во грчкиот Парламент

Атина, 24 мај 2024 (МИА) – Во овие околности кога цела Европа е наспроти Северна Македонија, но не с...

Мицкоски: Мораме да се обединиме под исто знаме и да работиме за заедничката иднина

Мицкоски: Мораме да се обединиме под исто знаме и да работиме за заедничката иднина

Струга, 24 мај 2024 (МИА) - Новата влада ќе промовира и застапува единство и обединување на креативн...

Мицкоски: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење,  испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование

Мицкоски: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење, испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование

Струга, 24 мај 2024 (МИА) - Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење. Пред 1100 години ј...

Македонците во Србија го чествуваа Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Македонците во Србија го чествуваа Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Белград, 24 мај 2024 (МИА) - Традиционално како и изминатите години македонската заедница во Србија...

Фамелос: Ратификацијата на меморандумите ќе ја унапредеше соработката

Фамелос: Ратификацијата на меморандумите ќе ја унапредеше соработката

Атина, 24 мај 2024 (МИА) – Земјата треба да го продлабочи Договорот од Преспа, бидејќи тоа им служи...

Деспотовски: Заедно со еден посветен тим работиме на нов концепт за враќање на интегритетот на СДСМ и местото што го заслужува

Деспотовски: Заедно со еден посветен тим работиме на нов концепт за враќање на интегритетот на СДСМ и местото што го заслужува

Скопје, 24 мај 2024 (МИА) - Не е време за исполнување на нечии лични амбиции туку да спроведеме нов...

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

Рим, 24 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова и државно-црковната делегацијата...

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Рим, 24 мај 2024 (МИА) – Кирил бил со векови предвремето, Кирил го вградил не само својот живот, тук...

Џафери во чест на Свети Кирил и Методиј и патронатот на УКИМ: Упорноста и вербата на просветителите, се патоказ кон напредок

Џафери во чест на Свети Кирил и Методиј и патронатот на УКИМ: Упорноста и вербата на просветителите, се патоказ кон напредок

Скопје, 24 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери,...

Честитка од Сиљановска Давкова по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Честитка од Сиљановска Давкова по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Скопје, 24 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова упати честитка по повод 24 Ма...

Image

Остани поврзан