• четврток, 23 мај 2024

Вера Тодоровска, Тирана

Последно најавување: Thursday, 01 January 1970, 01:00 am

Телефонски разговор Зеленски - Рама за тековната соработка во одбраната

Телефонски разговор Зеленски - Рама за тековната соработка во одбраната

Тирана, 22 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски на платформата Х објави дека имал телеф...

Авион принудно слета на аеродромот во Тирана, патник се обидел да се самоубие

Авион принудно слета на аеродромот во Тирана, патник се обидел да се самоубие

Tирана, 22 мај 2024 (МИА) - Aвион кој летал на релација Лион-Истанбул попладнево околу 14 часот принудно слета...

Во Албанија минатата година запленет е имот во вредност од 41 милион евра, стекнат од криминални активности

Во Албанија минатата година запленет е имот во вредност од 41 милион евра, стекнат од криминални акт...

Тирана, 22 мај 2024 (МИА) - Првиот човек на албанското Специјално обвинителство против организиран криминал и...

Камерон во Тирана: Проблемите на Западен Балкан се и на Европа

Камерон во Тирана: Проблемите на Западен Балкан се и на Европа

Тирана, 22 мај 2024 (МИА) – Шефот на британската дипломатија, Дејвид Камерон, на заедничката прес-конференција...

Селекторот на Албанија, Силвињо доби албански пасош

Селекторот на Албанија, Силвињо доби албански пасош

Тирана, 22 мај 2024 (МИА) - Селекторот на албанската фудбалска репрезентација Силвио Мендез Кампос Јуниор од в...

На изложба во владата во Тирана претставено културното богатство на Македонците во Албанија

На изложба во владата во Тирана претставено културното богатство на Македонците во Албанија

Тирана, 22 мај 2024 (МИА) - Македонското, заедно со другите национални малцинства, синоќа во Центарот за отвор...

Британскиот министер за надворешни работи, Камерон во посета на Тирана

Британскиот министер за надворешни работи, Камерон во посета на Тирана

Тирана, 22 мај 2024 (МИА) - Шефот на дипломатијата на Велика Британија,  Дејвид Камерон, денеска ќе прест...

Пуштен во употреба нов патен правец меѓу Албанија и Косово, во подрачјето на областа Гора

Пуштен во употреба нов патен правец меѓу Албанија и Косово, во подрачјето на областа Гора

Тирана, 21 мај 2024 (МИА) - Албанскиот премиер Еди Рама на Фејсбук објави отворање на нов патен правец меѓу Ко...

Албанија ќе почне со производство на оружје и муниција

Албанија ќе почне со производство на оружје и муниција

Тирана, 21 мај 2024 (МИА) - Албанија ќе го реактивира производството на оружје и муниција. Предлог-законот на...

Албанската полиција почна контрола на целата територија и државната граница со беспилотни летала

Албанската полиција почна контрола на целата територија и државната граница со беспилотни летала

Тирана, 21 мај 2024 (МИА) - На албанската полиција и Национален инспекторат за контрола на заштита на тери...

Албанија втора во светот по баратели на азил до 18 години на 10 илјади жители

Албанија втора во светот по баратели на азил до 18 години на 10 илјади жители

Тирана, 20 мај 2024 (МИА) - Трендот на заминување на младите до 18-годишна возраст, ја рангираше Албанија на в...

Одложено отворањето на центрите за мигранти во Албанија

Одложено отворањето на центрите за мигранти во Албанија

Тирана, 20 мај 2024 (МИА) – Одложено е отворањето на  Центрите за мигранти во албанското пристаниште Шенѓ...

Image