• сабота, 02 март 2024
Албанија: Уште една жртва во експлозијата во Љушња, во критична состојба и повредениот пратеник

Албанија: Уште една жртва во експлозијата во Љушња, во критична состојба и повредениот пратеник

Тирана, 1 март 2024 (МИА) - Две лица загинаа во денешната експлозија во голем магацин во изградба во...

Цвијановиќ: БиХ не може да оди кон ЕУ ако не ги исполни своите европски обврски

Цвијановиќ: БиХ не може да оди кон ЕУ ако не ги исполни своите европски обврски

Сараево, 1 март 2024 (МИА) - Српската членка на Претседателството на БиХ, Жељка Цвијановиќ денеска и...

Бугарија престана да увезува нафта од Русија

Бугарија престана да увезува нафта од Русија

Софија, 1 март 2024 (МИА) – Како дел од ембаргото на Европска Унија поради војната во Украина, Бугар...

Кусари-Лила: Санкциите на ЕУ против Косово се бесмислени додека Србија подготвува агресија

Кусари-Лила: Санкциите на ЕУ против Косово се бесмислени додека Србија подготвува агресија

Приштина, 1 март 2024 (МИА) – Шефицата на пратеничката група на владејачката партија во Косово, Движ...

Во 2022 година 50 илјади албански граѓани станале државјани на земја на ЕУ, за две децении 694 илјади

Во 2022 година 50 илјади албански граѓани станале државјани на земја на ЕУ, за две децении 694 илјади

Тирана, 1 март 2024 (МИА) - Се зголемува бројот на албанските граѓани  кои добиваат државјанств...

Лидерот на СИРИЗА и неговиот сопруг планираат да склучат брак и во Грција

Лидерот на СИРИЗА и неговиот сопруг планираат да склучат брак и во Грција

Атина, 1 март 2024 (МИА) – По изгласувањето на законот за истополовите бракови, лидерот на грчката о...

Генерал-полковник Кундид е новиот началник на ГШ на вооружените сили на Хрватска

Генерал-полковник Кундид е новиот началник на ГШ на вооружените сили на Хрватска

Загреб, 1 март 2024 (МИА) – Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Зоран Милановиќ г...

Едно лице загина, шестмина се повредени во силна експлозија во магацин во изградба во Албанија

Едно лице загина, шестмина се повредени во силна експлозија во магацин во изградба во Албанија

Тирана, 1 март 2024 (МИА) - Едно лице почина, а шестмина се повредени во силната експлозија што се с...

Ердоган: Случувањата во Газа се пат до геноцид

Ердоган: Случувањата во Газа се пат до геноцид

Анкара, 1 март 2024 (МИА) – Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган на денешното отво...

Коњуфца: ЕУ нема надлежност да му предложи на Косово нацрт за Заедницата на општини со српско мнозинство

Коњуфца: ЕУ нема надлежност да му предложи на Косово нацрт за Заедницата на општини со српско мнозинство

Приштина, 1 март 2024 (МИА) – Претседателот на Собранието на Косово, Глаук Коњуфца, изјави дека не е...

Косовска опозиција: Владата на Курти не успева да гарантира безбедност на државата

Косовска опозиција: Владата на Курти не успева да гарантира безбедност на државата

Приштина, 1 март 2024 (МИА) – Координаторката на Одделот за одбрана и национална безбедност во „Каби...

Почна третиот Дипломатски форум во Анталија

Почна третиот Дипломатски форум во Анталија

Анталија, 1 март 2024 (МИА) - Во градот Анталија во Турција денеска почна третиот Анталиски дипломат...

Рама од Баку: Ќе градиме центар за природен гас во Валона

Рама од Баку: Ќе градиме центар за природен гас во Валона

Тирана, 1 март 2024 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама од Баку најави дека Владата е подготвена да...

Обвинение против косовското Собрание и пратеничка за дискриминација на ЛГБТИК+ лицата

Обвинение против косовското Собрание и пратеничка за дискриминација на ЛГБТИК+ лицата

Приштина, 1 март 2024 (МИА) – Неколку косовски граѓански организации денеска поднесоа тужба до Основ...

Во Грција разбиена меѓународна криминална група за убиствата на тројца Црногорци и еден Србин во 2020 година

Во Грција разбиена меѓународна криминална група за убиствата на тројца Црногорци и еден Србин во 2020 година

Атина, 1 март 2024 (МИА) – Зад двете двојни убиства во Грција во 2020 година, едно во близина на Ати...

Image

Остани поврзан