• понеделник, 22 април 2024

Сања Ристовска, Грција

Последно најавување: Monday, 22 April 2024, 08:59 am

Бизнис делегации од Северна Македонија и Грција ќе одржат средба во Солун на 13 јуни

Бизнис делегации од Северна Македонија и Грција ќе одржат средба во Солун на 13 јуни

Атина, 22 април 2024 (МИА) – Можностите за проширување и зајакнување на економската соработка меѓу Северна Мак...

Од Акропол, преку Атина кон централна Грција – олимпискиот оган го продолжува патувањето до Париз (Фото)

Од Акропол, преку Атина кон централна Грција – олимпискиот оган го продолжува патувањето до Париз (Ф...

Атина, 20 април 2024 (МИА) – Од Санторини на Акропол, од Акропол низ атинските улици, преку Министерството за...

За 868 отсто зголемен бројот на турски туристи на грчкиот остров Лезбос по воведувањето експресни визи

За 868 отсто зголемен бројот на турски туристи на грчкиот остров Лезбос по воведувањето експресни ви...

Атина, 19 април 2024 (МИА) – Со спроведување на пилот програмата за издавање експресни визи за турски државјан...

Герапетритис: Грција нема да го поддржи барањето на Косово за членство во Советот на Европа

Герапетритис: Грција нема да го поддржи барањето на Косово за членство во Советот на Европа

Атина, 19 април 2024 (МИА) – Грција ќе апстинира од гласањето, односно нема да го поддржи барањето на Косово з...

Анкета: Нова демократија со двојно поголема предност во однос на СИРИЗА во пресрет на евроизборите во Грција

Анкета: Нова демократија со двојно поголема предност во однос на СИРИЗА во пресрет на евроизборите в...

Атина, 19 април 2024 (МИА) – Предност на Нова демократија со 14 осто повеќе од СИРИЗА, во пресрет на евроизбор...

Политичкиот резултат од европските избори во Грција нема да доведе до предвремени парламентарни избори

Политичкиот резултат од европските избори во Грција нема да доведе до предвремени парламентарни избо...

Атина, 18 април 2024 (МИА) – Политичкиот резултат од европските избори на 9 јуни, според портпаролот на грчкат...

Маринакис: Договорот од Преспа е договор што ги обврзува двете страни

Маринакис: Договорот од Преспа е договор што ги обврзува двете страни

Атина, 18 април 2024 (МИА) – Договорот беше потпишан и сега веќе претставува договор што ги обврзува и двете с...

Христодулидис и Фон дер Лајен на 2 мај заедно ќе го посетат Либан

Христодулидис и Фон дер Лајен на 2 мај заедно ќе го посетат Либан

Атина, 18 април 2024 (МИА) – Претседателот на Кипар, Никос Христодулидис соопшти дека заедно со претседателкат...

Мицотакис: Да направиме сè што е во наши раце за смирување на кризата на Блискиот исток

Мицотакис: Да направиме сè што е во наши раце за смирување на кризата на Блискиот исток

Атина, 18 април 2024 (МИА) – За случувањата на Блискиот Исток, недвосмислената осуда на нападот врз Израел од...

Мирен протест во Атина во рамките на генералниот штрајк

Мирен протест во Атина во рамките на генералниот штрајк

Атина, 17 април 2024 (МИА) – „Не бркаат на улица, излегуваме на улица“; „Нивниот профит или нашите животи“, &n...

Бислимоски за МИА: Очекуван е ефект кон цените на нафтените деривати по случувањата со Иран и Израел

Бислимоски за МИА: Очекуван е ефект кон цените на нафтените деривати по случувањата со Иран и Израел

Атина, 17 април 2024 (МИА) – Ситуацијата на Блискиот Исток и последиците врз цените на нафтата, беше главната...

Генерален штрајк во Грција

Генерален штрајк во Грција

Атина, 17 април 2024 (МИА) – Синдикатот на вработените во приватниот сектор во Грција, еден од двата најголеми...

Image