• сабота, 02 март 2024

Пандорка Арсовска-Гацова

Последно најавување: Thursday, 29 February 2024, 09:04 am

Стојанов-Лајтенс: Планирано е од 20 март тројно да се зголеми бројот на вработени во Фронтекс на бугарските граници

Стојанов-Лајтенс: Планирано е од 20 март тројно да се зголеми бројот на вработени во Фронтекс на буг...

Софија, 29 февруари 2024 - Договорено е трикратно зголемување на бројот на вработени во Фронтекс на бугарско-т...

Најмалку 24 лица загинаа во близина на северен Сенегал во инцидент со брод со мигранти

Најмалку 24 лица загинаа во близина на северен Сенегал во инцидент со брод со мигранти

Дакар, 29 февруари 2024 (МИА) - Најмалку 24 лица загинаа во морето кај северен Сенегал, при потонување на брод...

САД стравуваат од упад на Израел во Либан

САД стравуваат од упад на Израел во Либан

Вашингтон, 29 февруари 2024 (МИА) - Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден и претставниците н...

Самитот на Западен Балкан почна во Тирана без лидерите на Црна Гора и Косово

Самитот на Западен Балкан почна во Тирана без лидерите на Црна Гора и Косово

Тирана, 29 февруари 2024 (МИА) - Лидерите на Западен Балкан се собраа денеска во Тирана на самит посветен на е...

Одлука на МКС: Жртвите на милицијата од Уганда добиваат рекордни 52 милиони евра компензација

Одлука на МКС: Жртвите на милицијата од Уганда добиваат рекордни 52 милиони евра компензација

Кампала, 29 февруари 2024 (МИА) - Десетици илјади жртви на командантот на угандската милиција Доминик Онгвен т...

Во Висконсин температурата се намали за повеќе од 30 степени во рок од 24 часа

Во Висконсин температурата се намали за повеќе од 30 степени во рок од 24 часа

Медисон, 29 февруари 2024 (МИА) - Во американската држава Висконсин температурата се намали за повеќе од 30 ст...

Украина тврди дека соборила руски борбен авион Сухој Су-34

Украина тврди дека соборила руски борбен авион Сухој Су-34

Киев, 29 февруари 2024 (МИА) - Киев денеска објави дека соборил борбен авион на Русија над источните региони н...

Фридом Хаус: Демократијата ширум светот претрпе значителни неуспеси во 2023 година

Фридом Хаус: Демократијата ширум светот претрпе значителни неуспеси во 2023 година

Вашингтон, 29 февруари 2024 (МИА) - Демократијата претрпе значителни неуспеси ширум светот во 2023 година, обј...

Бајден: Резултатите од медицинскиот преглед не се разликуваат од минатата година

Бајден: Резултатите од медицинскиот преглед не се разликуваат од минатата година

Вашингтон, 28 февруари 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеска беше подложен на годишен медиц...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

29 февруари 2024    Тирана - Самит на Западен Балкан за планот за р...

Осум земји од ЕУ повикаа на санкции против рускиот правосуден систем поради смртта на Навални

Осум земји од ЕУ повикаа на санкции против рускиот правосуден систем поради смртта на Навални

Брисел, 28 февруари 2024 (МИА) - Осум земји од ЕУ денеска повикаа на санкции против обвинителите, судовите и з...

Семејствата на заложниците држени во Газа започнуваат марш барајќи нивно ослободување

Семејствата на заложниците држени во Газа започнуваат марш барајќи нивно ослободување

Ерусалим, 28 февруари 2024 (МИА) - Семејствата на заложниците држени во Газа и нивните поддржувачи започнуваат...

Image