• четврток, 08 јуни 2023

Илир Ајдини, Косово

Последно најавување: Thursday, 01 January 1970, 01:00 am

Абдиџику: На Косово моментно му се потребни сите негови пријатели

Абдиџику: На Косово моментно му се потребни сите негови пријатели

Приштина, 7 јуни 2023 (МИА) – Лидерот на опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК), Љумир Абдиџику на денешната средба со...

Курти: Не сум добил ултиматум од меѓународниците, проблемите не се решаваат со притисоци

Курти: Не сум добил ултиматум од меѓународниците, проблемите не се решаваат со притисоци

Приштина, 7 јуни 2023 (МИА) – Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека не добил никаков ултиматум од меѓуна...

„Еуроњуз Албаниа“: Санкции за Косово и за Курти доколку не се исполнат барањата на ЕУ и САД

„Еуроњуз Албаниа“: Санкции за Косово и за Курти доколку не се исполнат барањата на ЕУ и САД

 Приштина, 7 јуни 2023 (МИА) – Соединетите Американски Дртжави и Европската унија разгледуваат санкции во...

Лајчак и Ескобар побараа од косовските Срби да учествуваат на локалните избори во северно Косово

Лајчак и Ескобар побараа од косовските Срби да учествуваат на локалните избори во северно Косово

Приштина, 6 јуни 2023 (МИА) – Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак и за...

Ескобар: Курти има рок два дена да ги исполни барањата на САД и ЕУ, во спротивно ќе има последици

Ескобар: Курти има рок два дена да ги исполни барањата на САД и ЕУ, во спротивно ќе има последици

Приштина, 6 јуни 2023 (МИА) – Заменикот помошник државен секретар на САД и специјален пратеник на претседателот Џо Бајден за Ба...

Лајчак и Ескобар побараа од Курти конретни чекори за смирување на состојбата во северно Косово

Лајчак и Ескобар побараа од Курти конретни чекори за смирување на состојбата во северно Косово

Приштина, 6 јуни 2023 (МИА) – Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мир...

Лајчак и Ескобар вечерва на средба со Курти во Приштина, утре во Белград со Вучиќ

Лајчак и Ескобар вечерва на средба со Курти во Приштина, утре во Белград со Вучиќ

Приштина, 5 јуни 2023 (МИА) – Косовскиот премиер, Албин Курти ќе ги прими денеска специјалниот пратеник на Евр...

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

  Приштина, 2 јуни 2023 (МИА) – Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека протестите во северно...

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

  Приштина, 2 јуни 2023 (МИА) – Лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК), Рам...

КФОР ги повика Приштина и Белград да преземат одговорност за состојбата во северно Косово

КФОР ги повика Приштина и Белград да преземат одговорност за состојбата во северно Косово

Приштина, 30 мај 2023 (МИА) – Мировната мисија на НАТО во Косово, КФОР, побара од надлежните во Косово и Србиј...

Повредени десетици демонстранти и припадници на КФОР во протестите на Србите во северно Косово

Повредени десетици демонстранти и припадници на КФОР во протестите на Србите во северно Косово

 Приштина, 29 мај 2023 (МИА) – Повеќе од 50 граѓани од српска националност се примени во болницата во Сев...

Запалени и оштетени возила и нападнати новинари на косовски медиуми во северно Косово

Запалени и оштетени возила и нападнати новинари на косовски медиуми во северно Косово

  Приштина, 29 мај 2023 (МИА) – Возило на телевизијата ТЕВЕ1 беше запалено во Зубин Поток, откако...

Image