• среда, 04 октомври 2023
Мишел: На декемврискиот Самит очекувам одлуки за проширувањето за некои од земјите од Западниот Балкан 

Мишел: На декемврискиот Самит очекувам одлуки за проширувањето за некои од земјите од Западниот Балкан 

Брисел, 4 октомври 2023 (МИА) – На Самитот на ЕУ во декември очекувам одлуки поврзани со проширување...

Комитетот за животна средина на ЕП не ги одобри номинациите на Шефчович и Хукстра, конечната одлука одложена за денеска 

Комитетот за животна средина на ЕП не ги одобри номинациите на Шефчович и Хукстра, конечната одлука одложена за денеска 

Брисел, 4 октомври 2023 (МИА) – Комитетот за животна средина, јавно здравје и безбедност на храната...

Цените на домовите во ЕУ последниве 13 години зголемени за 46, а на наемнините за 21 отсто  

Цените на домовите во ЕУ последниве 13 години зголемени за 46, а на наемнините за 21 отсто  

Брисел, 3 октомври 2023 (МИА) – Во периодот од 2010 година, па до вториот овогодишен квартал, цените...

Комитетот за животна средина на ЕП треба да решава за поддршката на Хукстра за нов еврокомесар  

Комитетот за животна средина на ЕП треба да решава за поддршката на Хукстра за нов еврокомесар  

Брисел, 3 октомври 2023 (МИА) - Комитетот за животна средина, јавно здравје и безбедност на храната...

Протиќ: Доколку во Србија веднаш беа сменети клучните луѓе, меѓународната јавност и Приштина би замолчиле

Протиќ: Доколку во Србија веднаш беа сменети клучните луѓе, меѓународната јавност и Приштина би замолчиле

Белград, 3 октомври 2023 (МИА) - Историчарот и поранешен амбасадор на СР Југославија во Вашингтон Ми...

Осум дена беснее пожар во подрачјето на албанскиот град Фиер, во гаснењето вклучени два грчки канадера

Осум дена беснее пожар во подрачјето на албанскиот град Фиер, во гаснењето вклучени два грчки канадера

Тирана, 3 октомври 2023 (МИА) – Осум дена беснее пожар во шумски масив,...

Олимпискиот стадион во Атина ќе остане затворен на неодредено време

Олимпискиот стадион во Атина ќе остане затворен на неодредено време

Атина, 3 октомври 2023 (МИА) – Поради проблемите со статичноста на металните конструкции на кровот,...

Мицотакис: Првите сто дена Влада ми изгледаа како илјада 

Мицотакис: Првите сто дена Влада ми изгледаа како илјада 

Атина, 3 октомври 2023 (МИА) – Стоте дена Влада ми изгледаа како илјада и мислам дека и вие и вашите...

Пад на стапката на невработеност во ЕУ во август

Пад на стапката на невработеност во ЕУ во август

Брисел, 3 октомври 2023 (МИА) – Сезонски прилагодената стапка на невработеност во Еврозоната во авгу...

Продолжува растот на хотелски резервации преку онлајн платформите во ЕУ

Продолжува растот на хотелски резервации преку онлајн платформите во ЕУ

Брисел, 3 октомври 2023 (МИА) – Во текот на вториот квартал од 2023 година преку платформите за крат...

Мишел официјално го закажа неформалниот Самит на ЕУ во Гранада - меѓу темите и иднината на проширената Унија

Мишел официјално го закажа неформалниот Самит на ЕУ во Гранада - меѓу темите и иднината на проширената Унија

Брисел, 3 октомври 2023 (МИА) – Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел синоќа упати покани до...

Распишан конкурс за проектот на ЕУ „Културата ја движи Европа“

Распишан конкурс за проектот на ЕУ „Културата ја движи Европа“

Брисел, 3 октомври 2023 (МИА) – Најголемиот проект за културна мобилност на ЕУ, наречен „Културата ј...

Каселакис: Луѓето од подрачјата погодени од поплавите се оставени сами, без никаква помош

Каселакис: Луѓето од подрачјата погодени од поплавите се оставени сами, без никаква помош

Атина, 2 октомври 2023 (МИА) – Сликата овде е шокантна. Луѓето се оставени сами, немаат никаква помо...

Писонеро:  ЕУ има стратешки интерес за продлабочување на односите со Турција

Писонеро: ЕУ има стратешки интерес за продлабочување на односите со Турција

Брисел, 2 октомври 2023 (МИА) - ЕУ има стратешки интерес за продлабочување на меѓусебните односи со...

Стано: Во Европа нема место за трупање оружје и безбедносни сили 

Стано: Во Европа нема место за трупање оружје и безбедносни сили 

Брисел, 2 октомври 2023 (МИА) – Нема место за оружје и за трупање на безбедносни сили на европскиот...

Image

Остани поврзан