• понеделник, 22 април 2024
На денешен ден

На денешен ден

1 мај 2022 (МИА)   - Денеска е Меѓународен ден на трудот. 1218.- Роден е германскиот цар Рудолф, основач на дина...

Од верските календари

Од верските календари

1 мај 2022 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 1 мај 2022 (МИА) - Денеска е недела, 1 мај 2022 година, 117-иот ден во годината. До крајот на годината остануваа...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

1 мај 2022  Скопје –  Трите најголеми верски заедници во земјава ќе одржат верски обр...

Следниот бран бегалци ќе биде од Русија, изјави бугарскиот министер за иновации и раст Даниел Лорер

Следниот бран бегалци ќе биде од Русија, изјави бугарскиот министер за иновации и раст Даниел Лорер

Софија, 30 април 2022 (МИА) - Следниот бран ќе биде руски бегалци. Веќе успеавме да примиме неколку сто...

Марсело стана најтрофеен играч во историјата на Реал

Марсело стана најтрофеен играч во историјата на Реал

  Мадрид, 30 април 2022 (МИА) – Мадридски Реал ја потврди својата доминација во шпанскиот фудбал...

Во Вашингтон повторно гала вечера за дописниците од Белата куќа

Во Вашингтон повторно гала вечера за дописниците од Белата куќа

Вашингтон, 30 април 2022 (МИА) - Гала вечера ќе биде приредена денеска во Вашингтон за акредитирани доп...

Црвен крст Делчево реализира четири проекти за промоција на хуманите вредности

Црвен крст Делчево реализира четири проекти за промоција на хуманите вредности

Делчево, 30 април 2022 (МИА) - Во Делчево продолжуваат активностите во рамки на ПХВ проектите кои ги ре...

ПМФЛ: Шкупи поразен во Штип

ПМФЛ: Шкупи поразен во Штип

Скопје, 30 април 2022 (МИА) – Шампионот Шкупи со пораз се враќа од гостува...

Прв меморијален шаховски турнир „Тодор Милосиев – Тошо“ во Кочани

Прв меморијален шаховски турнир „Тодор Милосиев – Тошо“ во Кочани

Кочани, 30 април 2022 (МИА) – Шаховскиот клуб „Кочани“ беше домаќин и организатор на првиот меморијален...

Хрватските новинари го повикаа Милановиќ да не ја навредува новинарската професија

Хрватските новинари го повикаа Милановиќ да не ја навредува новинарската професија

 Загреб, 30 април 2022 (МИА) - Хрватското здружение на новинари (ХНД) денеска го повика хрватскиот прет...

Сали Бериша веќе се гледа како нов лидер на ПД, но и иден премиер

Сали Бериша веќе се гледа како нов лидер на ПД, но и иден премиер

Тирана, 30 април 2022 (МИА) - На денешното Национално собрание на „Комисијата за обнова на Демократскат...

Проектил го погоди аеродромот во Одеса и ја оштети пистата

Проектил го погоди аеродромот во Одеса и ја оштети пистата

Одеса, 30 април 2022 (МИА) - Руските сили извршија ракетен напад на аеродромот во Одеса, при што пистат...

На граничните премини нема подолги задржувања

На граничните премини нема подолги задржувања

Скопје, 30 април 2022 (МИА) - Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни к...

Повеќе од 23 милиони барања за влезници за СП во Катар

Повеќе од 23 милиони барања за влезници за СП во Катар

  Цирих, 30 април 2022 (МИА) – Во последниот круг продажба на влезници за Светското фудбалско прв...

Image

Остани поврзан