• петок, 22 септември 2023

Марсело стана најтрофеен играч во историјата на Реал

Марсело стана најтрофеен играч во историјата на Реал
  Мадрид, 30 април 2022 (МИА) – Мадридски Реал ја потврди својата доминација во шпанскиот фудбал откако вечерва со триумфот на домашен терен над Еспањол (4-0) ја одбрани шампионската титула, а Бразилецот Марсело стана најтрофеен играч во историјата на „Кралскиот клуб“. Реал ја обезбеди титулата на четири кола пред крајот на сезоната во Ла Лига со головите на двојниот стрелец Родриго, Асенсио и Бензема. За Реал ова е 35 шампионска титула во Шпанија, додека Марсело го освои 24 трофеј откако дојде во редовите на клубот од Мадрид. Барселона е втора на вечната листа со 26 шампионски титули, додека градскиот ривал на Реал, Атлетико има 11 титули. ег/

Остани поврзан