• недела, 14 јули 2024
Буркина Фасо, Мали и Нигер се обединуваат во „Конфедерација на државите од Сахел“

Буркина Фасо, Мали и Нигер се обединуваат во „Конфедерација на државите од Сахел“

Ниамеј, 6 јули 2024 (МИА) -  Воените режими на власт во Буркина Фасо, Мали и Нигер денеска на с...

Германија се повлекува од воздухопловната база во Нигер откако не успеаја преговорите за правниот статус на војниците

Германија се повлекува од воздухопловната база во Нигер откако не успеаја преговорите за правниот статус на војниците

Берлин, 6 јули 2024 (МИА) - Германија ќе ги повлече своите сили од воздухопловната база во Нигер, от...

Буркина Фасо, Мали и Нигер го финализираа проектот за создавање тристран сојуз

Буркина Фасо, Мали и Нигер го финализираа проектот за создавање тристран сојуз

Ниамеј, 18 нај 2024 (МИА) – Буркина Фасо, Мали и Нигер во Ниамеј го финализираа нацрт-текстот за соз...

САД почнаа преговори за повлекување на 1.000 американски војници од Нигер

САД почнаа преговори за повлекување на 1.000 американски војници од Нигер

Вашингтон, 23 април 2024 (МИА) - Американските власти почнаа преговори со властите на Нигер за повле...

Русија испрати систем за противвоздушна одбрана и 100 воени инструктори во Нигер

Русија испрати систем за противвоздушна одбрана и 100 воени инструктори во Нигер

Дакар, 12 април 2024 (МИА) - Русија испрати систем за противвоздушна одбрана и 100 воени инстрктори...

Во Нигер 23 војници убиени во заседа

Во Нигер 23 војници убиени во заседа

Нијамеј, 22 март 2024 (МИА) - Вкупно 23 нигериски војници се убиени во заседа поставена од „терорист...

Воената влада во Нигер протерa членови на мисијата на ЕУ за закрепнување

Воената влада во Нигер протерa членови на мисијата на ЕУ за закрепнување

Брисел, 30 јануари 2024 (МИА) - Владејачката воена влада во Нигер протера неколку членови на европск...

Франција го заврши повлекувањето на војниците од северната база во Нигер

Франција го заврши повлекувањето на војниците од северната база во Нигер

Париз, 23 октомври 2023 (МИА) - Франција денеска го заврши повлекувањето на војниците од северната б...

ЕУ усвои рамка за санкции кон воената хунта во Нигер  

ЕУ усвои рамка за санкции кон воената хунта во Нигер  

Брисел, 23 октомври 2023 (МИА) – Советот за надворешни работи на ЕУ денеска усвои рамка за рестрикти...

Сменетиот претседател на Нигер се обиде да побегне од домашен притвор

Сменетиот претседател на Нигер се обиде да побегне од домашен притвор

Ниамеј, 20 октомври 2023 (МИА) - Воената хунта во Нигер објави дека го спречила обидот на сменетиот...

Француските трупи ќе почнат да се повлекуваат од Нигер „оваа недела“

Француските трупи ќе почнат да се повлекуваат од Нигер „оваа недела“

Париз, 5 октомври 2023 (МИА) - Француските трупи ќе почнат да се повлекуваат од Нигер „оваа недела“,...

Францускиот амбасадор во Нигер се врати во Париз

Францускиот амбасадор во Нигер се врати во Париз

Париз, 27 септември 2023 (МИА) - Францускиот амбасадор во Нигер, Силвен Ите, чие заминување од земја...

Стејт Департмент: Одлуката на Франција да ги повлече војниците од Нигер не ја менува позицијата на САД

Стејт Департмент: Одлуката на Франција да ги повлече војниците од Нигер не ја менува позицијата на САД

Вашингтон, 25 септември 2023 (МИА) - Одлуката на Франција да ги повлече своите војници од Нигер по д...

Премиерот назначен од хунтата во Нигер верува дека во рок од неколку дена неговата земја ќе постигне разбирање со ЕКОВАС

Премиерот назначен од хунтата во Нигер верува дека во рок од неколку дена неговата земја ќе постигне разбирање со ЕКОВАС

Нијамеј, 4 септември 2023 (МИА) - Премиерот назначен од воената хунта која изврши државен удар во Ни...

Илјадници протестираа во Нигер барајќи француските војници да ја напуштат земјата

Илјадници протестираа во Нигер барајќи француските војници да ја напуштат земјата

Нијамеј, 3 септември 2023 (МИА) - Неколку илјади луѓе се собраа во главниот град на Нигер, Ниамеј и...

Image

Остани поврзан