• понеделник, 17 јуни 2024
МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

31 јануари 2024 Њујорк - Состанок на Советот за безбедност на ОН по одлукат...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

31 јануари 2024    Скопје - Седница на собраниската Комис...

Лидерите на ЕСП и Таравари на средба со Албин Курти во Приштина

Лидерите на ЕСП и Таравари на средба со Албин Курти во Приштина

Скопје, 30 јануари 2024 (МИА) - Лидерите на Европскиот сојуз за промени (ЕСП), Изет Меџити, Билал Ка...

Договор на Германија, Холандија и Полска за побрзо распоредување војници на источното крило на НАТО

Договор на Германија, Холандија и Полска за побрзо распоредување војници на источното крило на НАТО

Берлин, 30 јануари 2024 (МИА) - Германија, Холандија и Полска денеска потпишаа договор со цел намалу...

Експлозија со жртви во Пакистан, т.н. Исламска држава презеде одговорност

Експлозија со жртви во Пакистан, т.н. Исламска држава презеде одговорност

Исламабад, 30 јануари 2024 (МИА) - Најмалку две лица загинаа, а тројца се повредени во експлозија шт...

Клубовите во 2023 потрошиле рекорден износ на трансфери

Клубовите во 2023 потрошиле рекорден износ на трансфери

Цирих, 30 јануари 2024 (МИА) – Фудбалските клубови низ светот потрошиле рекордни 9.63 милијарди дола...

Републиканците подготвуваат антиимигрантски протести на граничните премини со Мексико и во Тексас 

Републиканците подготвуваат антиимигрантски протести на граничните премини со Мексико и во Тексас 

Вашингтон, 30 јануари 2024 (МИА) - Тензиите меѓу републиканците и Белата куќа околу кризата на грани...

Тошковски: Проблемот со патните исправи може само да се ублажи со добра организација и прераспределување на човечките ресурси

Тошковски: Проблемот со патните исправи може само да се ублажи со добра организација и прераспределување на човечките ресурси

Скопје, 30 јануари 2024 (МИА) - Министерот за внатрешни работи во техничката Влада Панче Тошковски с...

Општина Штип го прогласи Дејан Митров за најдобар спортист во 2023 година

Општина Штип го прогласи Дејан Митров за најдобар спортист во 2023 година

Штип, 30 јануари 2024 (МИА) - Борачот Дејан Митров вечерва ја доби наградата спортист на Општина Шти...

Гардијан: Зеленски бара оставка или разрешување на шефот на украинската војска

Гардијан: Зеленски бара оставка или разрешување на шефот на украинската војска

Киев, 30 јануари 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера побарал од врховниот...

Две бараки зафатени со пожар во Драчево, нема повредени

Две бараки зафатени со пожар во Драчево, нема повредени

Скопје, 30 јануари 2024 (МИА) - Две бараки на ул. „Бранко Заревски“ во Драчево вечерва биле зафатени...

Шпанскиот Парламент го отфрли предлогот за амнестија на каталонските сепаратисти

Шпанскиот Парламент го отфрли предлогот за амнестија на каталонските сепаратисти

Мадрид, 30 јануари 2024 (МИА) - Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска доживеа голем неуспех откако...

Костадиновска-Стојчевска: Со 50 милиони денари поддржуваме проекти од културата во единаесет општини

Костадиновска-Стојчевска: Со 50 милиони денари поддржуваме проекти од културата во единаесет општини

Скопје, 30 јануари 2024   Денеска на првата седница на преодната Влада беше усв...

Марија Габриел: Бугарија го поддржува европскиот пат на Турција

Марија Габриел: Бугарија го поддржува европскиот пат на Турција

Софија, 30 јануари 2024 (МИА) - Бугарија секогаш го поддржувала и ќе продолжи да го поддржува европс...

Пекевски: Се чекаат резултати по информацијата за појава на салмонела во детската градинка во Берово

Пекевски: Се чекаат резултати по информацијата за појава на салмонела во детската градинка во Берово

Берово, 30 јануари 2023 (МИА) - Во врска со информацијата за појавен случај на салмонела во Берово,...

Image

Остани поврзан