• сабота, 22 јуни 2024
МЗТ Скопје поведе во финалето со Пелистер

МЗТ Скопје поведе во финалето со Пелистер

Скопје, 18 мај 2024 (МИА) – Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром поведе со 1:0 во фи...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

19 мај 2024  Лондон - Почнува Светскиот форум за образование. ...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

19 мај 2024  Скопје - Здружението на лекари по општа медицина - семејн...

Членот на израелскиот воен кабинет Ганц изјави дека ќе се повлече од Владата ако до 8 јуни не биде усвоен новиот воен план

Членот на израелскиот воен кабинет Ганц изјави дека ќе се повлече од Владата ако до 8 јуни не биде усвоен новиот воен план

Ерусалим, 18 мај 2024 (МИА) - Членот на израелскиот воен кабинет Бени Ганц се закани дека ќе ја напу...

Во Украина стапи во сила законот за мобилизација

Во Украина стапи во сила законот за мобилизација

Киев, 18 мај 2024 (МИА) - Во Украина денеска стапи во сила оспоруваниот закон за мобилизација, јавиј...

Пакистан ги повика своите граѓани во Киргистан да не ги напуштаат своите домови поради нападите врз странци

Пакистан ги повика своите граѓани во Киргистан да не ги напуштаат своите домови поради нападите врз странци

Исламабад, 18 мај 2024 (МИА) - Пакистанските власти денеска ги повикаа своите државјани кои студираа...

Ракометниот клуб Делчево домаќин на Топличанин од Србија

Ракометниот клуб Делчево домаќин на Топличанин од Србија

Делчево, 18 мај 2024 (МИА) - Ракометниот клуб Делчево викендов е домаќин на женскиот ракометен клуб...

Едно лице загина, а шест се повредени во судири во либискиот град Завија

Едно лице загина, а шест се повредени во судири во либискиот град Завија

Завија, 18 мај 2024 (МИА) - Најмалку едно лице загина денеска, а шест се повредени во жестоки судири...

Ангел Петрушев шести на Европското првенство во Љубљана

Ангел Петрушев шести на Европското првенство во Љубљана

Љубљана, 18 мај 2024 (МИА) – Најдобриот македонски кајакар Ангел Петрушев заврши како шестопласиран...

Вербални закани кон претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска, случајот пријавен во полиција

Вербални закани кон претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска, случајот пријавен во полиција

Скопје, 18 мај 2024 (МИА) - Денеска напладне во близина на ТЦ „Рамстор“ во центарот на Скопје непозн...

Романски спасувачи трагаат по исчезнат екипаж откако брод потона во Црното Море

Романски спасувачи трагаат по исчезнат екипаж откако брод потона во Црното Море

Букурешт, 18 мај 2024 (МИА) - Романските спасувачки тимови денеска трагаа по тројца исчезнати членов...

Хасани: Руската агресија во Украина останува најкритична закана за мирот и безбедноста во Европа и пошироко

Хасани: Руската агресија во Украина останува најкритична закана за мирот и безбедноста во Европа и пошироко

Тирана, 18 мај 2024 (МИА) - Албанскиот министер за Европа и надворешни работи Игли Хасани смета дека...

Во Иран обесени седум луѓе осудени на смрт, меѓу кои и две жени

Во Иран обесени седум луѓе осудени на смрт, меѓу кои и две жени

Техеран, 18 мај 2024 (МИА) - Невладината организација „Иран Хјуман рајтс“ денеска соопшти дека од по...

Едно лице почина, а друго се бори за живот по повреди добиени во лифт во угостителски објект во Штип

Едно лице почина, а друго се бори за живот по повреди добиени во лифт во угостителски објект во Штип

Штип, 18 мај 2024 (МИА) - Едно лице почина, а друго се бори за живот во Клиничката болница- Штип од...

Зеленски: Вооружените сили на Украина го одбија рускиот напад врз Часов Јар

Зеленски: Вооружените сили на Украина го одбија рускиот напад врз Часов Јар

Киев, 18 мај 2024 (МИА) - Вооружените сили на Украина го одбија рускиот напад врз градот Часов Јар и...

Image

Остани поврзан