• среда, 12 јуни 2024

Пакистан ги повика своите граѓани во Киргистан да не ги напуштаат своите домови поради нападите врз странци

Пакистан ги повика своите граѓани во Киргистан да не ги напуштаат своите домови поради нападите врз странци

Исламабад, 18 мај 2024 (МИА) - Пакистанските власти денеска ги повикаа своите државјани кои студираат и работат во Киргистан да останат во своите куќи и станови, откако толпа нападна странци во главниот град Бишкек.

Во денешното соопштение на Министерството за надворешни работи се вели дека Амбасадата на Пакистан е во контакт со киргистанската Влада за да се осигура безбедноста и безбедноста на нејзините државјани, по вчерашните немири.

Некои од повредените пакистански студенти се згрижени во локалната болница во Бишкек, се вели во соопштението.

Пакистан денеска го повика киргистанскиот дипломат да вложи протестна нота поради насилството врз неговите државјани.

Загриженост поради нападот врз пакистанските студенти изрази и пакистанскиот премиер Шехбаз Шариф. Во изјавата, тој рече дека испраќа претставник во Бишкек за да ги надгледува напорите за обезбедување на студентите кои беа повредени во нападите. рп/

Фото: МИА архива

Остани поврзан