• сабота, 15 јуни 2024
Украина ги погодила руските системи за воздушна одбрана на Крим

Украина ги погодила руските системи за воздушна одбрана на Крим

Киев, 12 јуни 2024 (МИА) - Украинската војска денеска соопшти дека извршила успешни напади врз руски...

Карпентер: Одлуката на Бајден да и дозволи на Украина да напаѓа цели во Русија не ги вклучува ракетите АТАКМС

Карпентер: Одлуката на Бајден да и дозволи на Украина да напаѓа цели во Русија не ги вклучува ракетите АТАКМС

Вашингтон, 1 јуни 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден му наложи на својот тим од безбед...

Медведев: Ова не е нуклеарен блеф - Украина и НАТО да се подготват за разорен одговор

Медведев: Ова не е нуклеарен блеф - Украина и НАТО да се подготват за разорен одговор

Москва, 31 мај 2024 (МИА) - Земјите на НАТО кои одобрија нивното оружје да се користи на руска терит...

Мосад: Иран стои зад нападите врз израелските амбасади

Мосад: Иран стои зад нападите врз израелските амбасади

Еруслаим, 30 мај 2024 (МИА) - Израелската разузнавачка агенција Мосад денеска соопшти дека Иран стои...

Данска потврди дека Украина може да ги користи борбените авиони „Ф-16“ против воени цели во Русија

Данска потврди дека Украина може да ги користи борбените авиони „Ф-16“ против воени цели во Русија

Копенхаген, 30 мај 2024 (МИА) - Данска ја потврди својата дозвола борбените авиони „Ф-16“ што и ги д...

Хутите нападнаа шест бродови во Црвеното Море, Арапското Море и Средоземното Море

Хутите нападнаа шест бродови во Црвеното Море, Арапското Море и Средоземното Море

Сана, 29 мај 2024 (МИА) - Јеменските Хути нападнаа шест бродови во три различни мориња, вклучително...

Израелските сили ги интензивираа нападите во Појасот Газа

Израелските сили ги интензивираа нападите во Појасот Газа

Газа, 24 мај 2024 (МИА) - Израелските сили денеска ги засилија нападите врз Газа и жестоки борби се...

Во Мексико девет лица загинаа во два напада врз кандидати за локалните избори

Во Мексико девет лица загинаа во два напада врз кандидати за локалните избори

Мексико Сити, 20 мај 2024 (МИА) - Девет лица загинаа во два напада врз кандидати на локалните избори...

Пакистан ги повика своите граѓани во Киргистан да не ги напуштаат своите домови поради нападите врз странци

Пакистан ги повика своите граѓани во Киргистан да не ги напуштаат своите домови поради нападите врз странци

Исламабад, 18 мај 2024 (МИА) - Пакистанските власти денеска ги повикаа своите државјани кои студираа...

„Хјуман рајтс воч“: Израелските сили извршија најмалку осум напади врз хуманитарните работници

„Хјуман рајтс воч“: Израелските сили извршија најмалку осум напади врз хуманитарните работници

Њујорк, 14 мај 2024 (МИА) - Израелските сили ги нападнале хуманитарните работници и нивните конвои н...

Генералштаб на Украина: Руските сили ги напаѓаат речиси сите сектори на фронтот

Генералштаб на Украина: Руските сили ги напаѓаат речиси сите сектори на фронтот

Киев, 12 мај 2024 (МИА) - Руските сили претходниот ден ги нападнаа речиси сите сектори на фронтот, а...

Шолц повика на заеднички напори против насилството по нападите врз пратениците

Шолц повика на заеднички напори против насилството по нападите врз пратениците

Потсдам, 11 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц ги повика граѓаните да заземат став прот...

Нападите врз политичарите станаа секојдневие

Нападите врз политичарите станаа секојдневие

10 мај 2024 Дојче Веле Удари, плукања, закани... Продолжуваат н...

Израелското бомбардирање предизвика штета од 1,5 милијарди долари во јужен Либан

Израелското бомбардирање предизвика штета од 1,5 милијарди долари во јужен Либан

Бејрут, 8 мај 2024 (МИА) – Израелското бомбардирање на јужен Либан во седуммесечните прекугранични н...

„Лекари без граници“ го повикаа Израел да ги запре нападите врз Рафа

„Лекари без граници“ го повикаа Израел да ги запре нападите врз Рафа

Париз, 8 мај 2024 (МИА) - Извршната директорка на меѓународната хуманитарна организација„Лекари без...

Image

Остани поврзан