• сабота, 02 март 2024

Марина Илиевска

Последно најавување: Friday, 01 March 2024, 02:00 pm

Литванија затвори уште два гранични премина со Белорусија

Литванија затвори уште два гранични премина со Белорусија

Вилнус, 1 март 2024 (МИА) – Литванија денеска затвори уште две гранични точки со Белорусија поради закани по н...

Бугарија престана да увезува нафта од Русија

Бугарија престана да увезува нафта од Русија

Софија, 1 март 2024 (МИА) – Како дел од ембаргото на Европска Унија поради војната во Украина, Бугарија денеск...

Пратеници од 12 држави бараат од своите влади да воведат ембарго за оружје за Израел

Пратеници од 12 држави бараат од своите влади да воведат ембарго за оружје за Израел

Лондон, 1 март 2024 (МИА) – Повеќе од 200 левичари од 12 држави испратија писмо до нивните влади, барајќи да с...

Зеленски и Руте потпишаа билатерален безбедносен договор

Зеленски и Руте потпишаа билатерален безбедносен договор

Киев, 1 март 2024 (МИА) – Претседателот на Украина, Володимир Зеленски и премиерот на Холандија, Марк Руте ден...

Генерал-полковник Кундид е новиот началник на ГШ на вооружените сили на Хрватска

Генерал-полковник Кундид е новиот началник на ГШ на вооружените сили на Хрватска

Загреб, 1 март 2024 (МИА) – Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Зоран Милановиќ го именува...

Ердоган: Случувањата во Газа се пат до геноцид

Ердоган: Случувањата во Газа се пат до геноцид

Анкара, 1 март 2024 (МИА) – Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган на денешното отворање на Ди...

Во Појасот Газа пристигнаа 120 камиони со хуманитарна помош

Во Појасот Газа пристигнаа 120 камиони со хуманитарна помош

Каиро, 1 март 2024 (МИА) – Вкупно 120 камиони со хуманитарна помош денеска пристигна во Појасот Газа преку кон...

Јордански воени авиони доставија хуманитарна помош за 6.000 луѓе во северна Газа

Јордански воени авиони доставија хуманитарна помош за 6.000 луѓе во северна Газа

Газа, 1 март 2024 (МИА) – Три авиони на јорданските воздухопловни сили денеска спуштија прехранбени производи...

Закопан Навални, а полицијата ги приведува луѓето кои скандираа против Путин

Закопан Навални, а полицијата ги приведува луѓето кои скандираа против Путин

Москва, 1 март 2024 (МИА) – На московските гробишта Борисов денеска е закопан рускиот опозиционер Алексеј Нава...

Тајланд планира да го озакони сурогат мајчинството за странски двојки

Тајланд планира да го озакони сурогат мајчинството за странски двојки

Бангкок, 1 март 2024 (МИА) – Тајланд планира измена на законите со што ќе им се овозможи на странските двојки...

Се понеизвесен договорот за привремен прекин на огнот во Пoјасот Газа

Се понеизвесен договорот за привремен прекин на огнот во Пoјасот Газа

Скопје, 29 ноември 2024 (МИА) – Поради денешниот напад на израелската армија врз Палестинците, кои чекале хума...

Макрон: Секој мој збор е обмислен

Макрон: Секој мој збор е обмислен

Париз, 29 февруари 2024 (МИА) – Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска изјави дека неговиот став, з...

Image