• понеделник, 20 мај 2024
Граѓаните со истечени лични документи од 24 јули 2023 година ќе може да гласаат на утрешните претседателски избори

Граѓаните со истечени лични документи од 24 јули 2023 година ќе може да гласаат на утрешните претседателски избори

Скопје, 23 април 2024 (МИА) - Согласно преодната одредба од измените на Изборниот законик која ќе се...

Османи: Дел од фабрика на лажни вести во ВМРО-ДПМНЕ е дека постои  документ од ЕК потпишан од 25 членки за важење на старите документи

Османи: Дел од фабрика на лажни вести во ВМРО-ДПМНЕ е дека постои документ од ЕК потпишан од 25 членки за важење на старите документи

Скопје, 9 април 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи и кандидат...

Бојмацалиев: Неодобрени 48.000 пасоши на ниво на држава, а 44.000 само во Скопје

Бојмацалиев: Неодобрени 48.000 пасоши на ниво на држава, а 44.000 само во Скопје

Скопје, 14 март 2024 Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев в...

Да се фокусираме на подобра организација на системот за издавање пасоши, а на помалку политиканство, вели Османи

Да се фокусираме на подобра организација на системот за издавање пасоши, а на помалку политиканство, вели Османи

Скопје, 12 март 2024 (МИА) - Мерките на државите од ЕУ и регионот во однос на пасошите се со цел да...

Тошковски: Обезбеден е континуитет и навремена испорака на обрасци

Тошковски: Обезбеден е континуитет и навремена испорака на обрасци

Скопје, 8 март 2024 (МИА) - Можноста да се забрза динамиката на производство и испорака на обрасците...

Тошковски: Несериозна е изјавата на Џафери, да се изгласаат законските измени за личните документи

Тошковски: Несериозна е изјавата на Џафери, да се изгласаат законските измени за личните документи

Скопје, 7 март 2024 (МИА) – На 18 март се затвора Избирачкиот список и доколку не стапат во сила зак...

Бојмацалиев: Внатрешната контрола на МВР да утврди каде се „губат“ готовите пасоши

Бојмацалиев: Внатрешната контрола на МВР да утврди каде се „губат“ готовите пасоши

Дојран, 6 март 2024 (МИА) - Јас не спорам дека е зголемен бројот на пасошите кои се подготвуваат, ту...

Само тројца на планетава патуваат без пасош

Само тројца на планетава патуваат без пасош

Токио, 5 март 2024 (МИА) - Во светот има вкупно три лица на кои не им треба пасош за да отпатуваат д...

Бочварски: Сто и дваесет возачи се на брзата лента за издавање пасоши

Бочварски: Сто и дваесет возачи се на брзата лента за издавање пасоши

Струмица, 29 февруари 2024 (МИА) - Од здруженијата на транспортерите добивме барања за околу 120 воз...

Во Собранието не поминаа измените на Законот за патни исправи, од ЕУ со порака да се почитуваат меѓународните договори

Во Собранието не поминаа измените на Законот за патни исправи, од ЕУ со порака да се почитуваат меѓународните договори

Скопје, 29 февруари 2024 (МИА) – Пратениците вчера не прифатија на дневен ред на седницата да бидат...

Делегација на ЕУ: Земјава да продолжи да ги почитува меѓународните договори, признавањето на пасошите е работа на секоја членка одделно

Делегација на ЕУ: Земјава да продолжи да ги почитува меѓународните договори, признавањето на пасошите е работа на секоја членка одделно

Скопје, 28 февруари 2024 (МИА) - Важно е Северна Македонија да продолжи...

Со одлука на Владата се забрзува процедурата за добивање пасоши за професионалните превозници

Со одлука на Владата се забрзува процедурата за добивање пасоши за професионалните превозници

Скопје, 27 февруари 2024 (МИА) – Превозниците кои вршат патнички товаре...

Бојмацалиев: Нема хаос и опструкции во управните служби, МВР точно организирало и предвидело се

Бојмацалиев: Нема хаос и опструкции во управните служби, МВР точно организирало и предвидело се

Скопје, 26 февруари 2024 (МИА) - Не е вистина дека некој нешто сменил, се работи за уште една лажна...

Герапетритис: Потребно е доследно, строго и целосно почитување на Договорот од Преспа

Герапетритис: Потребно е доследно, строго и целосно почитување на Договорот од Преспа

Атина, 26 февруари 2024 (МИА) – Нашите односи со Северна Македонија се наоѓаат на исклучително задов...

МВР: Фотографираните во „Пролет“ и „МТВ“ може да проверат на интернет дали им е готов пасошот

МВР: Фотографираните во „Пролет“ и „МТВ“ може да проверат на интернет дали им е готов пасошот

Скопје, 25 февруари 2024 (МИА) - Министерството за внатрешни работи (МВР) вечерва информира дека од...

Image

Остани поврзан