• четврток, 20 јуни 2024
СООПШТЕНИЕ: Реакција на МЗШВ на интервјуто на Типуновски

СООПШТЕНИЕ: Реакција на МЗШВ на интервјуто на Типуновски

Скопје, 12 март 2024 Наместо проекти и визија дополнителниот заменик министер Цветан Трипун...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

13 март 2024 Скопје - Претседателот на Собрани...

Средба на Бајден со полскиот врв за демонстрација на подршка за Украина

Средба на Бајден со полскиот врв за демонстрација на подршка за Украина

Вашингтон, 12 март 2024 (МИА) Претседателот на САД Џо Бајден денеска во Белата куќа ги прима претсед...

Извештај: Бундесверот е во лоша состојба

Извештај: Бундесверот е во лоша состојба

Берлин, 12 март 2024 (МИА) -  Германскиот Бундесвер се соочува со проблеми поврзани со стареење...

Ванковска: На државата и е потребна жена претседател, не сум ја криела мојата анти - НАТО позиција

Ванковска: На државата и е потребна жена претседател, не сум ја криела мојата анти - НАТО позиција

Скопје, 12 март 2024 (МИА) - Кандидатот за претседател од политичката партија Левица, Билјана Ванков...

МИА Најави - Свет

МИА Најави - Свет

13 Maрт 2024 ПАРИЗ - Дводневна меѓународна безбедносна конференција - Парис...

Хезоња на крајот на сезоната го напушта Реал

Хезоња на крајот на сезоната го напушта Реал

  Мадрид, 12 март 2024 (МИА) – Хрватскиот кошаркар Марио Хезоња ќе ги напушти редовите...

Трипуновски: Лицемерно е пред избори да се ставаат во функција системи кои „не се пипнати“ седум години

Трипуновски: Лицемерно е пред избори да се ставаат во функција системи кои „не се пипнати“ седум години

Скопје, 12 март 2024 (МИА) - Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопан...

Мелони: Во Италија создаден фонд за вештачка интелигенција од милијарди евра

Мелони: Во Италија создаден фонд за вештачка интелигенција од милијарди евра

Рим, 12 март 2024 (МИА) – Премиерката на Италија, Џорџа Мелони денеска најави инвестициски фонд од е...

На владина седница утврдени предлог-закони за обновливи извори на енергија и за енергетика

На владина седница утврдени предлог-закони за обновливи извори на енергија и за енергетика

Скопје, 12 март 2024 (МИА) - Текстовите на предлог-законите за обновливи извори на енергија и на Зак...

Министерството за одбрана ќе набавува повеќенаменски транспортни хелихоптери

Министерството за одбрана ќе набавува повеќенаменски транспортни хелихоптери

Скопје,12 март 2024 (МИА) - Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата од Минист...

Лазарини: Повеќе деца се убиени во војната во Газа отколку за четири години во конфликтите ширум светот

Лазарини: Повеќе деца се убиени во војната во Газа отколку за четири години во конфликтите ширум светот

Њујорк, 12 март 2024 (МИА) – Шефот на Агенцијата на ОН за помош и работа за палестинските бегалци (У...

Владата поништила пет наредби на министерот Тошковски бидејќи биле со едностран потпис

Владата поништила пет наредби на министерот Тошковски бидејќи биле со едностран потпис

Скопје,12 март 2024 (МИА) - Владата на денешната 10. седница, како второстепен орган, прогласила за...

Заклучоци од 10. владина седница на Влада

Заклучоци од 10. владина седница на Влада

Скопје, 12 март 2024  Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ут...

Австрискиот селектор отстрани тројца репрезентативци поради хомофобија

Австрискиот селектор отстрани тројца репрезентативци поради хомофобија

  Виена, 12 март 2024 (МИА) – Австрискиот фудбалски селектор Ралф Рангник отстрани од с...

Image

Остани поврзан