• понеделник, 22 април 2024
Сајмон Мордју: Северна Македонија не смее да ја испушти шансата за членство во ЕУ 

Сајмон Мордју: Северна Македонија не смее да ја испушти шансата за членство во ЕУ 

Брисел, 7 март 2024 (МИА) - Проширување на Европската Унија ќе има и Северна Македонија не смее да ј...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

8 март 2024 Скопје - Собранието на Република Северна Македонија ќе ја одрж...

Ковачевски: 750 милиони евра за земјоделците, во новиот мандат на СДСМ поголеми субвенции за 30 отсто

Ковачевски: 750 милиони евра за земјоделците, во новиот мандат на СДСМ поголеми субвенции за 30 отсто

Скопје, 7 март 2024 Во новиот мандат на СДСМ со мене како премиер, ги зголемуваме субвен...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

8 март 2024  - Меѓународен ден на жената Рим - Генерален штрај...

ОН: Израел почна кампања за изгладување во Газа

ОН: Израел почна кампања за изгладување во Газа

Женева, 7 март 2024 (МИА) - Специјалниот известувач на ОН за правото на храна, Мајкл Фахри денеска и...

Архиепископот г.г. Стефан и членовите на работниот состав на САС во посета на српскиот Патријарх

Архиепископот г.г. Стефан и членовите на работниот состав на САС во посета на српскиот Патријарх

Скопје, 7 март 2024 (МИА) - На покана на Неговата Светост, Патријархот Српски г. г. Порфириј, а по п...

Мајк Џејмс најдобар стрелец во историјата на Евролигата

Мајк Џејмс најдобар стрелец во историјата на Евролигата

  Монако, 7 март 2024 (МИА) – Кошаркарот на Монако, Мајк Џејмс, од вечерва е најдобар с...

Санкционирани 72 возачи за брзо возење на територија на СВР Битола

Санкционирани 72 возачи за брзо возење на територија на СВР Битола

Скопје, 7 март 2024 (МИА) - Секторот за внатрешни работи Битола, денеска во период од 14 до 20 часот...

Димитриевски: Нема да потпишам закон со кој не се согласуваат граѓаните, доколку бидам избран за претседател

Димитриевски: Нема да потпишам закон со кој не се согласуваат граѓаните, доколку бидам избран за претседател

Скопје, 7 март 2024 (МИА) - Претседателскиот кандидат на ЗНАМ, Максим Димитриевски вечерва изјави де...

Во Турција уапсени 47 лица осомничени за членство во сепаратистички терористички организации

Во Турција уапсени 47 лица осомничени за членство во сепаратистички терористички организации

Истанбул, 7 март 2024 (МИА) - Вкупно 47 лица осомничени за членство во сепаратистички терористички о...

Јелен: Неактивноста на Конгресот во врска со прашањето за помошта за Украина е подарок за Путин и Иран

Јелен: Неактивноста на Конгресот во врска со прашањето за помошта за Украина е подарок за Путин и Иран

Вашингтон, 7 март 2024 (МИА) - Американската министерка за финансии Џенет Јелен изјави денеска дека...

Д-р Марија Бабуновска, добитник на награда од областа на неврологијата на Меѓународните Медис награди за медицина

Д-р Марија Бабуновска, добитник на награда од областа на неврологијата на Меѓународните Медис награди за медицина

Љубљана, 7 март 2024 (МИА) - Д-р Марија Бабуновска, невролог од Универзитетската Клиника за невролог...

Зеленски: Шведска е „подобро заштитена од руското зло“ откако се приклучи во НАТО

Зеленски: Шведска е „подобро заштитена од руското зло“ откако се приклучи во НАТО

Киев, 7 март 2024 (МИА) - Шведска е „подобро заштитена од руското зло“ откако денеска официјално се...

Османи: Амбасадорката беше повикана во бугарското МНР поради договор што во 1999 година го има потпишано ВМРО-ДПМНЕ

Османи: Амбасадорката беше повикана во бугарското МНР поради договор што во 1999 година го има потпишано ВМРО-ДПМНЕ

Скопје, 7 март 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва изјави дека македон...

Кулеба: Ако сака да го обнови мирот, Европа мора да го зголеми производството на оружје

Кулеба: Ако сака да го обнови мирот, Европа мора да го зголеми производството на оружје

Киев, 7 март 2024 (МИА) - Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба порача денеска дек...

Image

Остани поврзан