• сабота, 15 јуни 2024
Мицкоски го доби мандатот за формирање влада, тече рокот од 20 дена

Мицкоски го доби мандатот за формирање влада, тече рокот од 20 дена

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вчера го доби мандатот за...

Мицкоски: Како предводник на владата сум обврзан да ги почитуван Уставот и законите, но очекувам и градење добрососедски односи кои доликуваат на 21.век

Мицкоски: Како предводник на владата сум обврзан да ги почитуван Уставот и законите, но очекувам и градење добрососедски односи кои доликуваат на 21.в...

Скопје, 6 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за с...

Изјава на мандатарот Христијан Мицкоски (во живо)

Изјава на мандатарот Христијан Мицкоски (во живо)

Скопје, 6 јуни 2024 (МИА) - Изјава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој од претседа...

Странски агенции: Одлуката на Уставниот суд му го блокира патот на Милановиќ да формира влада

Странски агенции: Одлуката на Уставниот суд му го блокира патот на Милановиќ да формира влада

Загреб, 19 април 2024 (МИА) – Согласно одлуката на Уставниот суд хрватскиот претседател Зоран Милано...

Српскиот мандатар најавува влада во следните две седмици

Српскиот мандатар најавува влада во следните две седмици

Белград, 17 април 2024 (МИА) - Министерот за одбрана и мандатaр за состав на новата српска влада Мил...

Вучиќ: Милош Вучевиќ е мандатар за состав на новата Влада на Србија

Вучиќ: Милош Вучевиќ е мандатар за состав на новата Влада на Србија

Белград, 30 март 2024 (МИА) - Претседателот на Србија Александар Вучиќ го предложи досегашниот минис...

Вучиќ ги продолжува консултациите за мандатарот

Вучиќ ги продолжува консултациите за мандатарот

Белград, 4 март 2024 (МИА) - Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ги продолжува консулт...

Шпанскиот крал ги почна консултациите со партиските лидери за именување мандатар

Шпанскиот крал ги почна консултациите со партиските лидери за именување мандатар

Мадрид, 21 август 2023 (МИА) - Шпанскиот крал Фелипе Шести денеска ги почна консултациите со лидерит...

Милатовиќ денеска ги почнува консултациите со партиите за мандатар на новата црногорска Влада

Милатовиќ денеска ги почнува консултациите со партиите за мандатар на новата црногорска Влада

Подгорица, 31 јули 2023 (МИА) – Црногорскиот претседател, Јаков Милатовиќ, денеска ќе ги почне консу...

Фон дер Лајен ја прифати оставката на еврокомесарката Марија Габриел, мандатарката за состав на новата бугарска Влада

Фон дер Лајен ја прифати оставката на еврокомесарката Марија Габриел, мандатарката за состав на новата бугарска Влада

Брисел, 15 мај 2023 (МИА) - Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска ја...

Шведска: Лидерот на Умерена партија, Кристерсон именуван за мандатар

Шведска: Лидерот на Умерена партија, Кристерсон именуван за мандатар

Стокхолм, 19 септември 2022 (МИА) – Лидерот на третата по големина партија во Шведска, конзервативната...

Вучиќ: Името на мандатарот ќе го соопштам за 48 часа, и Вучевиќ и Брнабиќ ќе бидат во Владата

Вучиќ: Името на мандатарот ќе го соопштам за 48 часа, и Вучевиќ и Брнабиќ ќе бидат во Владата

Белград, 24 август 2022 (МИА) - Името на мандатарот ќе го соопштам во рок од 48 часа, како претседател...

Ѓукановиќ ги започнува консултациите за мандатар

Ѓукановиќ ги започнува консултациите за мандатар

Подгорица, 25 февруари 2022 (МИА) - Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ денеска ќе ги...

Социјалистите до Мета доставија предлог Рама да биде мандатар на новата влада

Социјалистите до Мета доставија предлог Рама да биде мандатар на новата влада

Тирана, 4 септември 2021 (МИА) - Албанските социјалисти, како партија победничка на парламентарните изб...

Нетанјаху мандатар за состав на нова израелска влада

Нетанјаху мандатар за состав на нова израелска влада

Тел Авив, 6 април 2021 (МИА) - Израелскиот претседател Ривен Ривлин денеска му  додели мандат на премие...

Image

Остани поврзан