• сабота, 18 мај 2024
Силјановска Давкова: Ниту сум била ниту  сум против децентрализацијата

Силјановска Давкова: Ниту сум била ниту сум против децентрализацијата

Велес,17 април 2024(МИА) - Кандидатката за претседател на Коалицијата  „Твоја Македонија“ предв...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

18  април 2024 Скопје - Прес-конференција на претседателот на Самостој...

Мишел: Мора да обезбедиме противвоздушна одбрана и воена поддршка за Украина 

Мишел: Мора да обезбедиме противвоздушна одбрана и воена поддршка за Украина 

Брисел, 17 април 2024 (МИА) - Мора итно да обезбедиме противвоздушна одбрана за Украина и да ја забр...

Османи: „Европскиот фронт“ е продолжение на битките во континуитет за разбивање на замоците на етничките монополи

Османи: „Европскиот фронт“ е продолжение на битките во континуитет за разбивање на замоците на етничките монополи

Скопје, 17 април 2024 (МИА) - Кандидатот на „Европскиот фронт“, Бујар Османи вечерва на митингот во...

Баерн се пласираше во полуфиналето на Лигата на шампионите

Баерн се пласираше во полуфиналето на Лигата на шампионите

Минхен, 17 април 2024 (МИА) - Фудбалерите на Баерн Минхен се пласираа во полуфиналето на Лигата на ш...

Таравари: Ќе ја вратиме некогашната репутација на Куманово и Липково

Таравари: Ќе ја вратиме некогашната репутација на Куманово и Липково

Скопје, 17 април 2024 (МИА) - Претседателскиот кандидат на Коалицијата „Вреди“ Арбен Таравари вечерв...

Мецола: Европејците бараат помалку сиромаштија, појака економија и нови работни места 

Мецола: Европејците бараат помалку сиромаштија, појака економија и нови работни места 

Брисел, 14 април 2024 (МИА) - За 50 дена Европејците ќе излезат на избори за членови на Европскиот п...

Најмалку 14 загинати во сообраќајка во Бангладеш

Најмалку 14 загинати во сообраќајка во Бангладеш

Дака, 17 април 2024 (МИА) – Најмалку 14 лица загинаа, а 20 се повредени во сообраќајна несреќа што с...

Пендаровски: Не направивме исчекор кон ЕУ заради сопките на опозицијата

Пендаровски: Не направивме исчекор кон ЕУ заради сопките на опозицијата

Гостивар, 17 април 2024 (МИА) - Следниот чекор кој ни е многу битен кон ЕУ не гo направивме само зат...

Вдовицата на Алексеј Навални потврди дека морала да ангажира телохранител

Вдовицата на Алексеј Навални потврди дека морала да ангажира телохранител

Лондон, 17 април 2024 (МИА) – Јулија Навалнаја, вдовицата на рускиот опозициски политичар Алексеј На...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

18 Април 2024 Вашингтон – Пролетна сесија на Меѓународниот монетарен фонд (...

Шефот на ОН повторно повика на „максимална воздржаност“ меѓу Израел и Иран

Шефот на ОН повторно повика на „максимална воздржаност“ меѓу Израел и Иран

Њујорк, 17 април 2024 (МИА) – Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш го повтори својот повик за...

ДИК на Хрватска почна да објавува привремени резултати од изборите: Скок на ХДЗ

ДИК на Хрватска почна да објавува привремени резултати од изборите: Скок на ХДЗ

Загреб, 17 април 2024 (МИА) – Државната изборна комисија на Хрватска на својата веб-страница почна д...

Надал: Нема повеќе да се натпреварувам во Барселона

Надал: Нема повеќе да се натпреварувам во Барселона

Барселона, 17 април 2024 (МИА) - Поранешниот тенисер број еден во светот, Рафаел Надал вели дека теш...

Пендаровски: Политичкиот реализам е дека без промена на Уставот нема напредок кон ЕУ

Пендаровски: Политичкиот реализам е дека без промена на Уставот нема напредок кон ЕУ

Скопје, 17 април 2024 (МИА) - Претседателот на државата и претендент за втор мандат на претстојните...

Image

Остани поврзан