• вторник, 14 мај 2024

Шефот на ОН повторно повика на „максимална воздржаност“ меѓу Израел и Иран

Шефот на ОН повторно повика на „максимална воздржаност“ меѓу Израел и Иран

Њујорк, 17 април 2024 (МИА) – Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш го повтори својот повик за „максимална воздржаност“ меѓу Израел и Иран.

Портпаролот на ОН, Стефан Дижарик, изјави дека реториката на Блискиот Исток станува „сè поопасна“.

Дижарик рече дека светот и регионот „не можат да си дозволат уште еден отворен конфликт“. јт/

Фото: МИА архива

Остани поврзан