• петок, 19 јули 2024
ВМРО-ДПМНЕ и Европскиот фронт договориле поддршка за измените на Законот за органите на државната управа

ВМРО-ДПМНЕ и Европскиот фронт договориле поддршка за измените на Законот за органите на државната управа

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - ВМРО-ДПМНЕ вечерва соопшти дека е постигнат договор за поддршка на измен...

Заврши Петнаесеттата македонска книжевна визита во Софија

Заврши Петнаесеттата македонска книжевна визита во Софија

Софија, 7 јуни 2024 (МИА) - Со поетскиот митинг на кој учествуваа македонските и бугарските поети Вл...

За еден час одложено продолжението на седницата за носење на измените на Законот за организација и работа на органите на државната управа

За еден час одложено продолжението на седницата за носење на измените на Законот за организација и работа на органите на државната управа

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - Собранието вечерва ја продолжи втората седница на која на дневен ред е

Свечено отворен 58. МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

Свечено отворен 58. МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

Прилеп, 7 јуни 2024 (МИА) - Со  доделување на наградите за животно дело на актерите Мими Таневс...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

8 јуни 2024  Скопје -...

Таравари: Топ приоритет е старт на преговорите со ЕУ, може да се најде прифатливо решение со Софија и да поминат уставните измени

Таравари: Топ приоритет е старт на преговорите со ЕУ, може да се најде прифатливо решение со Софија и да поминат уставните измени

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - Градоначалникот на Гостивар Арбан Таравари кој е дел од коалицијата Вред...

Собраниската Комисија за политички систем ја заврши расправата за Предлог-законот за  реорганизација на органите на државната управа

Собраниската Комисија за политички систем ја заврши расправата за Предлог-законот за  реорганизација на органите на државната управа

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците вечер...

Порто го назначи Бруно за нов тренер, а Вилаш Боаш за претседател

Порто го назначи Бруно за нов тренер, а Вилаш Боаш за претседател

Порто, 7 јуни 2024 (МИА) – Витор Бруно, досегашниот помошник на отпуштениот тренер Серџо Консеис...

Српски студенти протестираат против назначувањето декан на ФПН поради тврдењата за сексуално вознемирување жени

Српски студенти протестираат против назначувањето декан на ФПН поради тврдењата за сексуално вознемирување жени

Белград, 7 јуни 2024 (МИА) - Стотици студенти на Универзитетот во Белград денеска протестираа против...

Маќедонци: Опасноста сé уште не поминала, Косово и натаму е загрозено од Србија

Маќедонци: Опасноста сé уште не поминала, Косово и натаму е загрозено од Србија

 Приштина, 7 јуни 2024 (МИА) – Министерот за одбрана на Косово, Ејуп Маќедонци вели дека Косово...

Шабани: Решението за проблемот со хируршките сали е привремено, листата на чекање ќе се зголемува

Шабани: Решението за проблемот со хируршките сали е привремено, листата на чекање ќе се зголемува

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - Од средата е почнато со помали интервенции кои траат пократко и засега н...

Студија: Загадувањето од шумските пожари во Калифорнија уби 52.000 луѓе за една деценија

Студија: Загадувањето од шумските пожари во Калифорнија уби 52.000 луѓе за една деценија

Лас Вегас, 7 јуни 2024 (МИА) - Загадувањето од шумските пожари во Калифорнија уби повеќе од 52.000 л...

Израелската армија изврши напад врз уште едно училиште во Газа

Израелската армија изврши напад врз уште едно училиште во Газа

Ерусалим, 7 јуни 2024 (МИА) - Израелската армија соопшти дека денеска нападнала позиција на Хамас во...

Почна комисиската расправа за Предлог-законот за  реорганизација на органите на државната управа

Почна комисиската расправа за Предлог-законот за реорганизација на органите на државната управа

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - На седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу за...

ОН го ставија Израел на т.н. „Список на срамот“ поради кршење на правата на децата во војна

ОН го ставија Израел на т.н. „Список на срамот“ поради кршење на правата на децата во војна

Ерусалим, 7 јуни 2024 (МИА) -  Израел и Хамас се вклучени во таканаречениот  „Список на ср...

Image

Остани поврзан