• вторник, 16 јули 2024

ОН го ставија Израел на т.н. „Список на срамот“ поради кршење на правата на децата во војна

ОН го ставија Израел на т.н. „Список на срамот“ поради кршење на правата на децата во војна

Ерусалим, 7 јуни 2024 (МИА) -  Израел и Хамас се вклучени во таканаречениот  „Список на срамот“ на ОН, како дел од годишниот извештај на кабинетот на генералниот секретар Антонио Гутереш, во кој се документира кршењето на правата на децата во војна, објавија денеска израелските медиуми.

Ова е првпат Израел и Хамас да се најдат на списокот, на кој се наоѓаат Русија, терористичката организација ИД, Ал Каеда, Боко Харам, Авганистан, Ирак, Мјанмар, Сомалија, Јемен и Сирија.

Израелските медиуми јавуваат дека Израел е првата демократска земја на таа листа. зшп/

Остани поврзан