• недела, 14 јули 2024
МИА Најави МКД

8 јуни 2024 

Скопје - Полагање на вториот екстерен испит од државната матура во средните училишта во земјава. (10:00)

Скопје - Конференција „Лешникари - сигурна иднина на швајцарски пазар”, во организација на Нелкоски Органик Фуд, поддржана од Mинистерство за земјоделство, шумарство и водостопанство, СВГ, ИМЕ, ГИЗ, КООП Халба Швајцарија. (х. „Александар палас“/10:00, изјави за медиумите/9:30)

Скопје - Промоција на нови дизајнери. (Изложбен салон на „Лаб дизајн маркет“/12:00)

Скопје - Трет базар на производи „од втора рака“ (ѕecond hand) и на рачно изработени накит и аксесоари. (Јавна соба / 11:00-15:00)

Скопје - Отворање на вториот стрип фестивал „Стрип трип“. (кино „Фросина“, МКЦ / 14:00

Прилеп - Македонскиот народен театар со претставата „Иванов“ од Чехов, во режија на Зоја Бузалковска ќе учествува на 58. МТФ „Војдан Чернодрински“.

Скопје - Филмска проекција „It’s My Party - Ода на тагата“. (КСП Центар Јадро/20:00)

Скопје - Прво издание на музичката манифестација „Скопје се лади". (Стадион на АРМ/20:30) 

Скопје - Промоција на деби изданието „Тар“ на Анастасија Кочева. (Клуб Ла Кања, Скопска чаршија /21:00)

Скопје - Дванаесетто издание на Викендот на гордоста - Скопје 2024 со концерт на Mykki Blanco, Dzipsii  и Ивана Драгшиќ. (Станица 26/ 21:00)

Скопје - Прв уличен ултрамаратон. (Градски парк во близина на Лунапарк /8:00)

________________________________________________________ 

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

 

 

Остани поврзан