• понеделник, 04 март 2024
Ковачевски: Вучиќ ги смета македонскиот народ и држава за пријателски, лично ќе се извини ако некој граѓанин е навреден

Ковачевски: Вучиќ ги смета македонскиот народ и држава за пријателски, лично ќе се извини ако некој граѓанин е навреден

Скопје, 21 август 2023 (МИА) - Премиерот Димитар Ковачевски и српскиот претседател Александар Вучиќ...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

22 август 2023    Сантандер - Министерот за надворешни ра...

Вучевиќ до Османи: И покрај злонамерните медиумски известувања, Србија е доверлив партнер на сите соседи

Вучевиќ до Османи: И покрај злонамерните медиумски известувања, Србија е доверлив партнер на сите соседи

Скопје, 21 август 2023 (МИА) - По реакцијата на шефот на дипломатијата Бујар Османи на изјавата на с...

САД ги повикаа своите државјани веднаш да ја напуштат Белорусија

САД ги повикаа своите државјани веднаш да ја напуштат Белорусија

Минск, 21 август 2023 (МИА) - Амбасадата на САД во Белорусија денеска издаде предупредување со кое г...

Демократско движење реагира на нападот на екипата на Алсат телевизија

Демократско движење реагира на нападот на екипата на Алсат телевизија

Скопје, 21 август 2023  Нападот врз новинарите и снимателот на телевизија Алсат во скоп...

Интердисциплинарен настан музика и филмска поезија во Крива Паланка

Интердисциплинарен настан музика и филмска поезија во Крива Паланка

Крива Паланка, 21 август 2023 (МИА) - Стихови поезија од Дејан Трајковски инспирирана од филмски сце...

Краткотрајно невреме попладнево го погоди Велес, откорнати дрвја, падната бандера

Краткотрајно невреме попладнево го погоди Велес, откорнати дрвја, падната бандера

Велес, 21 август 2023 (МИА) - Невреме со дожд, грмотевици и ветар попладнево го зафати Велес. Најпог...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

22 август 2023 Јоханесбург  - Почеток на тридневниот годишен самит на...

Би-би-си: Украински дрон уништил бомбардер „Ту -22“ длабоко на руска територија

Би-би-си: Украински дрон уништил бомбардер „Ту -22“ длабоко на руска територија

Лондон, 21 август 2023 (МИА) – Руски бомбардер од долг дострел „Ту-22“, гордоста на руската воена ав...

Османи по изјавата на Вучевиќ: Очекуваме појаснување од министерот за одбрана на Србија

Османи по изјавата на Вучевиќ: Очекуваме појаснување од министерот за одбрана на Србија

Скопје, 21 август 2023 (МИА) - Северна Македонија го отфрла мешањето и несоодветните забелешки од фу...

Викендот заврши мастеркласот на Мила Турајлиќ, петтото издание на МакеКоПроДокс форумот до 23 август

Викендот заврши мастеркласот на Мила Турајлиќ, петтото издание на МакеКоПроДокс форумот до 23 август

Скопје, 21 август 2023 (МИА) - Мастеркласот со режисерката Мила Турајлиќ беше дел од програмата на 1...

Средби на Фон дер Лајен со Вучиќ, Курти и Чолаку: Западниот Балкан да се доближи до ЕУ

Средби на Фон дер Лајен со Вучиќ, Курти и Чолаку: Западниот Балкан да се доближи до ЕУ

Брисел, 21 август 2023 (МИА) - Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен вечерва...

Рама: Заканите по стабилноста во Северна Македонија и Црна Гора опасни и неприфатливи

Рама: Заканите по стабилноста во Северна Македонија и Црна Гора опасни и неприфатливи

Тирана, 21 август 2023 (МИА) - Албанскиот премиер Еди Рама, реагираше по изјавата на министерот за о...

САД вознемирени од изваштајот на ХРВ дека саудиските граничари убиле стотици мигранти

САД вознемирени од изваштајот на ХРВ дека саудиските граничари убиле стотици мигранти

Вашингтон, Лондон, 21 август 2023 (МИА) - Американските власти денеска соопштија дека се вознемирени...

ССНМ бара стриктна примена на Казнениот законик за напаѓачот врз екипата на Алсат М

ССНМ бара стриктна примена на Казнениот законик за напаѓачот врз екипата на Алсат М

Скопје, 21 август 2023 Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници најостро го о...

Image

Остани поврзан