• четврток, 30 мај 2024
Доделени првите договори за мерките 1 и 7 од ИПАРД 3, Северна Македонија лидер во регионот

Доделени првите договори за мерките 1 и 7 од ИПАРД 3, Северна Македонија лидер во регионот

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски...

Доделување на првите договори за поддршка од новата ИПАРД 3 програма

Доделување на првите договори за поддршка од новата ИПАРД 3 програма

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски...

Меѓународната заедница очекува Северна Македонија да ги почитува билатералните договори, реакции по свечената заклетва на Сиљановска-Давкова

Меѓународната заедница очекува Северна Македонија да ги почитува билатералните договори, реакции по свечената заклетва на Сиљановска-Давкова

Скопје, 14 мај 2024 (МИА) - Не стивнуваат реакциите откако во неделата...

ЕИФ потпиша договори со 11 банки и финансиски посредници во ЗБ со кои ќе се обезбедат 750 милиони евра од кои 60 за Северна Македонија

ЕИФ потпиша договори со 11 банки и финансиски посредници во ЗБ со кои ќе се обезбедат 750 милиони евра од кои 60 за Северна Македонија

Скопје, 15 април 2024 (МИА) - Европскиот инвестициски фонд (ЕИФ), дел од Групацијата на Европската и...

Трипуновски: Николовски повторно лаже, донел и потпишал решение за престанок на важност на договорот!

Трипуновски: Николовски повторно лаже, донел и потпишал решение за престанок на важност на договорот!

Скопје, 14 март 2024 Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопан...

Унија на ЗМСТАС: Нема трансформација кон редовен работен однос за медицинските сестри, но и нема недостоинствени договори на дело

Унија на ЗМСТАС: Нема трансформација кон редовен работен однос за медицинските сестри, но и нема недостоинствени договори на дело

Скопје, 12 март 2024  Почитувани, по однос на актуелните информации за неисполнетит...

Лајчак: Очекуваме поголем напредок во спроведувањето на договорите меѓу Косово и Србија

Лајчак: Очекуваме поголем напредок во спроведувањето на договорите меѓу Косово и Србија

Приштина, 5 март 2024 (МИА) – Посредникот на Европската унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мир...

Земјоделците од „Овчеполски фармер“ бараат да им се продолжат договорите за закуп на земјоделско земјиште

Земјоделците од „Овчеполски фармер“ бараат да им се продолжат договорите за закуп на земјоделско земјиште

Свети Николе, 4 март 2024 (МИА) – Осумдесет и осум земјоделци од здружението „Овчеполски фармер“ од...

Зеленски: Безбедносните договори ги прошируваат можностите на Украина

Зеленски: Безбедносните договори ги прошируваат можностите на Украина

Киев, 1 март 2024 (МИА) - Секој договор во областа на безбедноста ја приближува Украина до поголеми...

Ангажираните со договор на дело во Прилепската болница почнаа штрајк

Ангажираните со договор на дело во Прилепската болница почнаа штрајк

Прилеп, 13 февруари 2024 (МИА) - Стотина ангажирани со договор на дело...

Синдикати бараат новиот министер за здравство да ги потпише анексите усвоени од Влада

Синдикати бараат новиот министер за здравство да ги потпише анексите усвоени од Влада

Скопје, 12 февруари 2024 (МИА) - Синдикатот на Клинички и Гранковиот синдикат денеска на прес-конфер...

Бочварски од Валандово: Реконструиравме преку 180 улици во општините

Бочварски од Валандово: Реконструиравме преку 180 улици во општините

Валандово, 2 февруари 2024 (МИА) - Во континуитет го подобруваме живото...

Потпишување договори од Програмата за користење капитални дотации за инвестициони проекти во општините во областа на културата за 2024 (во живо)

Потпишување договори од Програмата за користење капитални дотации за инвестициони проекти во општините во областа на културата за 2024 (во живо)

Скопје, 1 февруари 2024 (МИА) - Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и градоначал...

Костадиновска-Стојчевска: Ја враќаме поставката во блокот 17 на Државниот музеј Аушвиц, заедно со државите од регионот

Костадиновска-Стојчевска: Ја враќаме поставката во блокот 17 на Државниот музеј Аушвиц, заедно со државите од регионот

Скопје, 25 јануари 2024 (МИА) - Во седиштето на УНЕСКО во Париз денеска...

Зеленски најави нова воена помош за Украина: Очекуваме нови договори

Зеленски најави нова воена помош за Украина: Очекуваме нови договори

Киев, 21 јануари 2024 (МИА) – Украинскиот претседател, Володимир Зеленски изјави дека очекува одреде...

Image

Остани поврзан