• среда, 17 јули 2024
Четири нови пресуди за случајот „Синџир“

Четири нови пресуди за случајот „Синџир“

Скопје, 17 јули 2024 (МИА) – Основниот кривичен суд Скопје денеска изрече затворски и условни казни...

„Боинг“ ќе се изјасни за виновен за две авионски несреќи

„Боинг“ ќе се изјасни за виновен за две авионски несреќи

Вашингтон, 8 јули 2024 (МИА) – Американската авионска компанија „Боинг“ (Boeing) ќе признае вина за...

Осомничениот за убиството на Данка Илиќ во обвинителството негираше вина

Осомничениот за убиството на Данка Илиќ во обвинителството негираше вина

Заечар, 4 јуни 2024 (МИА) - Во Вишото јавно обвинителство во Заечар, Срѓан Ј., осомничен за убиствот...

Златни медали за „Tikveš Châteaux & Domaines“ од реномираниот француски магазин „Terre de vins“

Златни медали за „Tikveš Châteaux & Domaines“ од реномираниот француски магазин „Terre de vins“

Скопје, 23 мај 2024  Две вина на „Tikveš Châteaux & Do...

Приведениот американски војник во Русија призна вина

Приведениот американски војник во Русија призна вина

Москва, 16 мај 2024 (МИА) – Американскиот војник Гордон Блек, кој е во притвор во Русија, се изјасни...

Награди за вината на „Тиквеш“ на „Мундус Вини 2024“

Награди за вината на „Тиквеш“ на „Мундус Вини 2024“

Скопје, 28 февруари 2024 Винарската визба „Тиквеш“ ја започна сезоната на интернационални ви...

Со дегустација на вина и ракии почна одбележувањето на празникот ,,Свети Трифун

Со дегустација на вина и ракии почна одбележувањето на празникот ,,Свети Трифун" во Неготино

Неготино, 12 февруари 2024 (МИА) - Со дегустација на вина и ракии денеска почна одбележувањето на пр...

Во Кавадарци се оценуваа вина во рамки на интернационален натпревар

Во Кавадарци се оценуваа вина во рамки на интернационален натпревар

Кавадарци, 4 февруари 2024 (МИА) - Во Кавадарци денеска се оценуваа вин...

Голем интерес за интернационалниот натпревар за најдобри вина во Кавадарци, мостри се доставуваат до петок 

Голем интерес за интернационалниот натпревар за најдобри вина во Кавадарци, мостри се доставуваат до петок 

Кавадарци, 28 јануари 2024 (МИА) - Голем е интересот за интернационалниот натпревар за најдобри вина...

„Камник“ и „Тиквеш“ меѓу добитниците за најдобри вина на саемот „Винска визија“ на Отворен Балкан

„Камник“ и „Тиквеш“ меѓу добитниците за најдобри вина на саемот „Винска визија“ на Отворен Балкан

Белград, 18 ноември 2023 (МИА) - Српската премиерка Ана Брнабиќ на третиот ден од Вториот саем „Винс...

Рајола: Донарума го напушти Милан по вина на клубот

Рајола: Донарума го напушти Милан по вина на клубот

Милано, 26 октомври 2023 (МИА) - Агентот на голманот на ПСЖ, Џанлуиџи Донарума, Енцо Рајола, смета д...

МЗШВ: Македонското вино со одлични коментари на презентацијата во Виена

МЗШВ: Македонското вино со одлични коментари на презентацијата во Виена

Скопје, 12 септември 2023 (МИА) - Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Нико...

Симпозиум на балкански вина

Симпозиум на балкански вина

Скопје, 19 мај 2023 (МИА) - Здружението „Вина од Македонија“ денеска во...

Маричиќ: Македонските вина веќе се на пазарите на ЕУ, честит Ден на лозарите

Маричиќ: Македонските вина веќе се на пазарите на ЕУ, честит Ден на лозарите

Скопје, 14 февруари 2023 (МИА) - Македонското вино одамна е во ЕУ. Сите клучни закони од областа на...

Со дегустација на вина и ракии започна „Неделата на виното“ во Неготино

Со дегустација на вина и ракии започна „Неделата на виното“ во Неготино

Неготино, 10 февруари 2023 (МИА) - Со дегустација на вина и ракии започна „Неделат...

Image

Остани поврзан