• понеделник, 24 јуни 2024
Различни ставови за ЕУ и дипломатијата на седумтемина кандидати за Вила Водно

Различни ставови за ЕУ и дипломатијата на седумтемина кандидати за Вила Водно

Скопје, 21 април 2024 (МИА) - Во однос на евроинтегративниот пат на држ...

Тилев за МИА: Во случајот на Србија не станува збор за промена на Преговарачката рамка, туку на ЕУ преговарачката позиција за Поглавјето 35

Тилев за МИА: Во случајот на Србија не станува збор за промена на Преговарачката рамка, туку на ЕУ преговарачката позиција за Поглавјето 35

Скопје, 20 април 2024 (МИА) - Преговарачката рамка е исклучително тешко...

Маричиќ-Франгеш: Северна Македонија да ја искористи поволната Преговарачка рамка, македонскиот идентитет да стане дел од ЕУ

Маричиќ-Франгеш: Северна Македонија да ја искористи поволната Преговарачка рамка, македонскиот идентитет да стане дел од ЕУ

Скопје, 10 април 2024 (МИА) - Северна Македонија да ја искористи поволната Преговарачка рамка, макед...

Вархеји: Не очекувам промена на Преговарчката рамка за Северна Македонија, критериумите за членство се јасни

Вархеји: Не очекувам промена на Преговарчката рамка за Северна Македонија, критериумите за членство се јасни

Скопје, 8 април 2024 (МИА) – Критериумите за членство на Северна Македо...

ЕУ допрва треба да ги договори промените во преговарачката рамка за Србија

ЕУ допрва треба да ги договори промените во преговарачката рамка за Србија

1 април 2024 Радио Слободна Европа на српски јазик Иако поминаа цел...

Туркаљ за МИА: Политичката елита во Северна Македонија да одлучи - дали забрзано да влезе во ЕУ или повторно да преговара за нова рамка

Туркаљ за МИА: Политичката елита во Северна Македонија да одлучи - дали забрзано да влезе во ЕУ или повторно да преговара за нова рамка

Скопје, 30 март 2024 (МИА) - Хрватскиот правен експерт за Западен Балка...

Ковачевски: Се што е надвор од преговарачката рамка, да се дискутира во рамки на поширок политички дискурс 

Ковачевски: Се што е надвор од преговарачката рамка, да се дискутира во рамки на поширок политички дискурс 

Скопје, 18 октомври 2023 (МИА) - Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека уставните измени с...

Важно е да ги престигнеме државите во некои поглавја од преговарачката рамка, порача вицепремиерот Маричиќ

Важно е да ги престигнеме државите во некои поглавја од преговарачката рамка, порача вицепремиерот Маричиќ

Скопје, 23 август 2023 (МИА) – Многу е поважно како да ги престигнеме државите во некои поглавја во...

Османи преку видео ја објаснува суштината на преговарачката рамка за преговори со ЕУ

Османи преку видео ја објаснува суштината на преговарачката рамка за преговори со ЕУ

Скопје, 5 август 2023 (МИА) - Министерот за надворешни работи Бујар Османи објави видео на својот пр...

Османи: Очигледно одењето во Брисел не беше доволно за опозицијата, па Брисел дојде во Скопје за да порача дека преговарачката рамка нема да се смени

Османи: Очигледно одењето во Брисел не беше доволно за опозицијата, па Брисел дојде во Скопје за да порача дека преговарачката рамка нема да се смени

Скопје, 13 јули 2023 (МИА) - Европскта Унија денеска дојде во Скопје, бидејќи очигледно одењето во Б...

Во Преговарачката рамка нема ниту едно прашање поврзано со историјата и Протоколот, вели Маричиќ.

Во Преговарачката рамка нема ниту едно прашање поврзано со историјата и Протоколот, вели Маричиќ.

Скопје, 21 септември 2022 (МИА) - Во Преговарачката рамка не е наведено ниту едн...

Мицкоски: Народот е суверен и само тој може да одлучи дали сака во ЕУ под овие услови

Мицкоски: Народот е суверен и само тој може да одлучи дали сака во ЕУ под овие услови

Скопје, 1 август 2022 (МИА) - Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека неговата партиј...

Мицкоски: Бугарија сè уште го нема европеизирано нивното барање

Мицкоски: Бугарија сè уште го нема европеизирано нивното барање

Скопје, 20 јули 2022 (МИА) - Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и уште некои слободоумни пратеници во Пар...

Николоски: Протокол ќе биде дел од преговарачката рамка 

Николоски: Протокол ќе биде дел од преговарачката рамка 

Скопје, 17 јули 2022  Паднаа маските, се потврдија лагите! Ни 24 часа не издржа лагата на Владата на С...

ЛДП: Преговарачката рамка треба да содржи европски принципи и стандарди, но не и билатерални прашања

ЛДП: Преговарачката рамка треба да содржи европски принципи и стандарди, но не и билатерални прашања

Скопје, 15 јули 2022 (МИА) - Поаѓајќи од стратешките и националните интереси за членство на Република С...

Image

Остани поврзан