• понеделник, 04 март 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

19 октомври 2023  Скопје - Седница на собраниската Комисија за европск...

Масовен протест во Атина за поддршка на Палестина, мали инциденти пред амбасадата на Израел (Фото)

Масовен протест во Атина за поддршка на Палестина, мали инциденти пред амбасадата на Израел (Фото)

Атина, 18 октомври 2023 (МИА) – Мали инциденти се случија пред амбасадата на Израел во Атина, меѓу г...

Палестински власти: Раселувањето на Палестинците „црвена линија што не треба да се помине“

Палестински власти: Раселувањето на Палестинците „црвена линија што не треба да се помине“

Рамала, 18 октомври 2023 (МИА) – Палестинските власти го нарекоа принудното раселување на жителите н...

Форин офисот им советува на Британците да не патуваат во Либан

Форин офисот им советува на Британците да не патуваат во Либан

Лондон, 18 октомври 2023 (МИА) – Министерството за надворешни работи на Велика Британија издаде сооп...

Велика Британија објасни зошто се воздржала од гласањето за резолуцијата во СБ на ОН

Велика Британија објасни зошто се воздржала од гласањето за резолуцијата во СБ на ОН

Лондон, 18 октомври 2023 (МИА) – Велика Британија се воздржа од гласањето во Советот за безбедност н...

Америка: Вето бидејќи во резолуцијата не е наведено правото на Израел на самоодбрана

Америка: Вето бидејќи во резолуцијата не е наведено правото на Израел на самоодбрана

Њујорк, 18 октомври 2023 (МИА) – Амбасадорката на САД во Обединетите нации Линда Томас-Гринфилд дене...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

19 Октомври 2023 Женева – Отворање на дводневната регионална конференција з...

Доко: Разноликоста е извонредна предност, а не хендикеп на нашето општество

Доко: Разноликоста е извонредна предност, а не хендикеп на нашето општество

Скопје, 18 октомври 2023 (МИА) - Кога говориме за правата на немнозинските заедници во многу сегмент...

Минута молк на фудбалските натпревари во Франција

Минута молк на фудбалските натпревари во Франција

Париз, 18 октомври 2023 (МИА) – Со минута молчење пред почетокот на натпреварите во првата и втората...

Заврши денешната седница на собраниската Анкетна комисија за случајот со Онкологија

Заврши денешната седница на собраниската Анкетна комисија за случајот со Онкологија

Скопје, 18 октомври 2023 (МИА) - Вечерашната седница на собраниската Анкетна комисија за случајот со...

Во арапските земји масовни протести поради експлозијата во болницата во Газа

Во арапските земји масовни протести поради експлозијата во болницата во Газа

Каиро, 18 октомври 2023 (МИА) – Масовни протести денеска избувнаа во неколку арапски земји во знак н...

Ковачевски: За година и половина пензиите ги покачивме за 24 отсто

Ковачевски: За година и половина пензиите ги покачивме за 24 отсто

Скопје, 18 октомври 2023  Со новата методологија и трите усогласувања во 2002 и 2023 го...

Макрон го одложи патувањето во Шведска

Макрон го одложи патувањето во Шведска

Париз, 18 октомври 2023 (МИА) – Планираното патување на францускиот претседател Емануел Макрон во Шв...

Москва и се заблагодарува на Северна Кореја за „недвосмислената поддршка“ откако Пјонгјанг „испрати оружје“

Москва и се заблагодарува на Северна Кореја за „недвосмислената поддршка“ откако Пјонгјанг „испрати оружје“

Пјонгјанг, 18 октомври 2023 (МИА) – Рускиот министер за надворешни работи изјави дека Москва високо...

Директори на ФЗО и директор на сектор за контрола одговараа пред анкетната комисија за Онкологија

Директори на ФЗО и директор на сектор за контрола одговараа пред анкетната комисија за Онкологија

Скопје, 18 октомври 2023 (МИА) - Генерални директори на Фондот за здравствено осигурување и директор...

Image

Остани поврзан