• понеделник, 17 јуни 2024
РИК и ГИК ги прогласија прелиминарните изборни резултати во Србија и покрај протестите и блокадите на опозицијата

РИК и ГИК ги прогласија прелиминарните изборни резултати во Србија и покрај протестите и блокадите на опозицијата

Белград, 18 дкември 2023 (МИА) - И покрај блокадите и протестите на опозицијата од голема група на г...

Георгиевски:Партиите да се договорат по изборите прашањето на техничката влада да отпадне

Георгиевски:Партиите да се договорат по изборите прашањето на техничката влада да отпадне

Скопје, 18 декември 2023 (МИА) - Ако некогаш сме требало да платиме толку мала цена и сме требале да...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

19 декември 2023  Скопје - Годишно обраќање претседателот Стево Пендар...

Завршен новогодишен концерт на Дом на култура ,,Јане Сандански

Завршен новогодишен концерт на Дом на култура ,,Јане Сандански" од Пехчево

Пехчево, 18 декември 2023 (МИА) - Во организација на Домот на култура „Јане Сандански" вечерва во Пе...

Каталонија се соочува со сериозен недостиг на вода, апел за штедење до потрошувачите

Каталонија се соочува со сериозен недостиг на вода, апел за штедење до потрошувачите

Барселона, 18 декември 2023 (МИА) - Владата на Каталонија побара од нејзините 7,5 милиони жители да...

Мицкоски:  ВМРО-ДПМНЕ треба да учествува во техничката влада, но да се воздржи од гласање за неа 

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ треба да учествува во техничката влада, но да се воздржи од гласање за неа 

Скопје, 18 декември 2023 (МИА) –  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека пар...

Штип со свечена академија го почна чествувањето на патрониот празник ,,Свети Никола

Штип со свечена академија го почна чествувањето на патрониот празник ,,Свети Никола" 

Штип, 18 декември 2023 (МИА) - Градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов вечерва во соборниот х...

Ватикан одобри: Свештениците може да благословуваат истополови парови

Ватикан одобри: Свештениците може да благословуваат истополови парови

Рим, 18 декември 2023 (МИА) - Ватикан, во историска одлука одобрена од папата Франциск, денеска обја...

Мицкоски: Палевски е партиска полициска инсталација што не верува во тоа што го кажува

Мицкоски: Палевски е партиска полициска инсталација што не верува во тоа што го кажува

Скопје, 18 декември 2023 (МИА) - Љупчо Палевски не само што не е близок ниту до мене, ниту до ВМРО –...

Сезоната предвреме заврши за повредениот Алаба, неизвесен настапот на ЕУРО 2024

Сезоната предвреме заврши за повредениот Алаба, неизвесен настапот на ЕУРО 2024

Мадрид, 18 декември 2023 (МИА) – Шпанскиот фудбалски прволигаш Реал Мадрид потврди дека повредата на...

Вучиќ: Граѓаните на Република Српска имаат право да гласаат во Белград, ако Несторовиќ не не поддржи ќе има повторени избори во Белград

Вучиќ: Граѓаните на Република Српска имаат право да гласаат во Белград, ако Несторовиќ не не поддржи ќе има повторени избори во Белград

Белград, 18 декември 2023 (МИА) - За време на протестот на опозицијата пред РИК поради, како што твр...

Во Црна Гора пријавени 129 случаи на голема кашлица, меѓу кои и шест бебиња

Во Црна Гора пријавени 129 случаи на голема кашлица, меѓу кои и шест бебиња

Подгорица, 18 декември 2023 (МИА) - Од почетокот на ноември во Црна Гора се пријавени 129 случаи на...

Култот на Свети Наум во Албанија

Култот на Свети Наум во Албанија

Дебар, 18 декември 2023 (МИА) - Култот на Свети Наум се проширил во Албанија, каде му се посветени м...

Без вода дел од корисниците на ул. „Св. Наум Охридски“ и „Чедомир Кантарџиев“ поради уличен дефект

Без вода дел од корисниците на ул. „Св. Наум Охридски“ и „Чедомир Кантарџиев“ поради уличен дефект

Скопје, 18 декември 2023 (МИА) - ЈП Водовод и канализација - Скопје соопшти дека денеска поради улич...

Риши Сунак: Премногу цивили се убиени во конфликтот Израел-Хамас

Риши Сунак: Премногу цивили се убиени во конфликтот Израел-Хамас

Лондон, 18 декември 2023 (МИА) - Британскиот премиер Риши Сунак денеска изјави дека премногу цивили...

Image

Остани поврзан