• вторник, 23 јули 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

1 септември 2023  Скопје – Седници на собраниската Комисија за финанси...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

1 септември 2023 Варшава – Протест на полските наставници поради малите пла...

Папата Франциск во посета на Монголија

Папата Франциск во посета на Монголија

Ватикан, 31 август 2023 (МИА) - Папата Франциск вечерва отпатува за Монголија, доминантно будистичка...

Изложба на Киро Урдин во Брисел

Изложба на Киро Урдин во Брисел

Брисел, 31 август 2023 (МИА) – Во галеријата „Марк Минјау“ во центарот на Брисел вечерва беше отворе...

Жители на две карбински села не дозволуваат копање јами за закопување до 10.000 угинати свињи од африканска свинска чума

Жители на две карбински села не дозволуваат копање јами за закопување до 10.000 угинати свињи од африканска свинска чума

Карбинци, 31 август 2023 (МИА) - Жителите на селата Таринци и Нов Карорман заедно со градоначалникот...

Изгаснат пожарот меѓу Богданци и Дојран

Изгаснат пожарот меѓу Богданци и Дојран

Богданци, 31 август 2023 (МИА) - Изгаснат е пожарот меѓу Богданци и Дојран, кој избувна денеска напл...

Вашингтон пост: Белата куќа испратила барање до Конгресот за повеќе финансирање за да се избегне „шатдаун“

Вашингтон пост: Белата куќа испратила барање до Конгресот за повеќе финансирање за да се избегне „шатдаун“

 Вашингтон, 31 август 2023 (МИА) Белата куќа денеска испратила барање до Конгресот да одобри ср...

Струга остана без групна фаза во Конференциската лига

Струга остана без групна фаза во Конференциската лига

Копавогур, 31 август 2023 (МИА) – Македонскиот фудбалски шампион Струга...

Зеленски: На Украина и се потребни 160 борбени авиони

Зеленски: На Украина и се потребни 160 борбени авиони

Киев, 31 август 2023 (МИА) - На Украина и се потребни околу 100 борбени авиони повеќе од ветеното до...

Мишел: ЕУ мора да си постави цел за идното проширување, за да биде подготвена за прием на нови членки

Мишел: ЕУ мора да си постави цел за идното проширување, за да биде подготвена за прием на нови членки

Брисел, 31 август 2023 (МИА) - Европската унија мора да си постави временска рамка за новото проширу...

ВМРО-ДПМНЕ: Потребни се избори за соочување со граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ: Потребни се избори за соочување со граѓаните

Скопје, 31 август 2023 Просто е жалосно да се гледа интервју на политички давеник каков што...

Ковачевски: Ако ги донесеме одлуките во Собранието ќе бидеме првата земја која ќе стане членка на ЕУ во 2030 година

Ковачевски: Ако ги донесеме одлуките во Собранието ќе бидеме првата земја која ќе стане членка на ЕУ во 2030 година

Скопје, 31 август 2023 (МИА) - Ако ги донесеме одлуките во Собранието, Северна Македонија ќе биде пр...

ОН бара Хезболах да дозволи ненајавени патроли на мировните сили во Либан

ОН бара Хезболах да дозволи ненајавени патроли на мировните сили во Либан

Њујорк, 31 август 2023 (МИА) – Советот за безбедност на Обединети нации денеска усвои резолуција со...

Заврши Ликовната колонија

Заврши Ликовната колонија "Радика - Дебар 2023"

Дебар, 31 август 2023 (МИА) - Со изложба на создадените дела во изминатите четири дена, денеска завр...

САД изразија длабока загриженост од влошената хуманитарната ситуација во Нагорно Карабах

САД изразија длабока загриженост од влошената хуманитарната ситуација во Нагорно Карабах

  Вашингтон, 31 август 2023 (МИА) САД изразија длабока загриженост од влошената хуманит...

Image

Остани поврзан