• четврток, 23 мај 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

9 јуни 2023 Скопје - Свеченост за одбележување на Денот на воздухопловен ВИ...

Во наредните денови Европската комисија официјално ќе побара Бугарија да предложи нов бугарски еврокомесар

Во наредните денови Европската комисија официјално ќе побара Бугарија да предложи нов бугарски еврокомесар

Софија, 8 јуни 2023 (МИА) - Во наредните денови Европската комисија офи...

Стерјовски: Kомитетот за националните малцинства на Албанија е подложен на политичко мешање

Стерјовски: Kомитетот за националните малцинства на Албанија е подложен на политичко мешање

Тирана, 8 јуни 2023 (МИА) - Претседателот на единствената македонска партија во Албанија, Македонска...

Кисум и следната сезона останува во Еурофарм Пелистер

Кисум и следната сезона останува во Еурофарм Пелистер

Битола, 8 јуни 2023 (МИА) - Ни причинува особено задоволство што уште еден член на шампионската гене...

Трајковски: Исконтактиравме со околните општини, помошта е на пат

Трајковски: Исконтактиравме со околните општини, помошта е на пат

Делчево, 8 јуни 2023 (МИА) - Имаме исконтактирано со околните општини, помошта во однос на пумпи за...

Американскиот претседател и британскиот премиер потпишаа нова „Атлантска декларација“ за зајакнување на билатералното економско партнерство

Американскиот претседател и британскиот премиер потпишаа нова „Атлантска декларација“ за зајакнување на билатералното економско партнерство

Вашингтон, 8 јуни 2023 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден и бр...

Швјонтек се пласира во финалето на Ролан Гарос

Швјонтек се пласира во финалето на Ролан Гарос

Париз, 8 јуни 2023 (МИА) – Полската тенисерка Ига Швјонтек вечерва ја победи Бразилката Беатрис Хада...

Хаваи: Килауеа, еден од најактивните вулкани во светот, повторно еруптираше

Хаваи: Килауеа, еден од најактивните вулкани во светот, повторно еруптираше

Хонолулу, 8 јуни 2023 (МИА) - Еден од најактивните вулкани во светот, К...

Карванот на СДСМ „Рамо до рамо“ со граѓаните: Добро е што ВМРО-ДПМНЕ ја прифати подадената рака

Карванот на СДСМ „Рамо до рамо“ со граѓаните: Добро е што ВМРО-ДПМНЕ ја прифати подадената рака

Скопје, 8 јуни 2023 (МИА) - Добро е што ВМРО-ДПМНЕ ја прифати подадената рака. Промената на ставот н...

ДОМ поддржува влез на ВМРО-ДПМНЕ во Владата за продолжување на евроинтеграциските процеси

ДОМ поддржува влез на ВМРО-ДПМНЕ во Владата за продолжување на евроинтеграциските процеси

8 јуни 2023  На денешната сед...

Словенечката Влада усвои закон за дигитализација на здравството

Словенечката Влада усвои закон за дигитализација на здравството

Љубљана, 8 јуни 2023 (МИА) - Словенечката Влада усвои еден од првите на...

Реал Мадрид ќе потроши речиси 400 милиони евра на трансфери ова лето

Реал Мадрид ќе потроши речиси 400 милиони евра на трансфери ова лето

Мадрид, 8 јуни 2023 (МИА) - Новинарот Хосеп Педрол за ТВ „Ел Чирингуито“ ја именуваше сумата што Реа...

Тренчевска: Да ја подигнеме свеста за булингот за да овозможиме мирно детство за сите деца

Тренчевска: Да ја подигнеме свеста за булингот за да овозможиме мирно детство за сите деца

Скопје, 8 јуни 2023 (МИА) - Да ја подигнеме свеста за булингот за да овозможиме мирно детство за сит...

Ковачевски: Имаме силна и конкретна поддршка од САД за членство на земјата во ЕУ

Ковачевски: Имаме силна и конкретна поддршка од САД за членство на земјата во ЕУ

Скопје, 8 јуни 2023 (МИА) - Ова е период кога треба да ги донесеме клучните одлуки за забрзување на...

Комисија на ОН го обвини Израел за делегитимирање на палестинските организации за човекови права

Комисија на ОН го обвини Израел за делегитимирање на палестинските организации за човекови права

Ерусалим, 8 јуни 2023 (МИА) - Истражната комисија при Советот за човеко...

Image

Остани поврзан