• среда, 15 мај 2024
МИА Најави МКД

9 јуни 2023

Скопје - Свеченост за одбележување на Денот на воздухопловен ВИНГ (Касарна „Страшо Пинџур“ во Петровец/ 10:00/ пристигнување на новинарските екипи пред пријавницата во касарната најдоцна до 9.30)

Скопје – Одбележување на Светскиот ден на акредитација во организација на Институтот за акредитација на Република Северна Македонија. (х. „Александр палас“, Конгресна сала 3/ 10:00)

Охрид - ВМРО-ДПМНЕ во рамки на акцијата „Ова е Македонија за сите“ организира трибина на тема „Политики за силна култура и развиен туризам“, на која ќе се обрати и лидерот на партијата Христијан Мицкоски. (Долни Сарај/ 18:00)

Скопје – Прес-конференција на Левица (пред споменикот на АСНОМ пред Собранието/ 12:00)

Скопје - Прес-конференција на Агенцијата за млади и спорт и Специјалната Олимпијада по повод заминувањето на нашите спортисти на Летните олимписки игри што ќе се одржат од 12 до 26 јуни во Берлин. (Агенција за млади и спорт/ 11:00)

Скопје – Активистички говори, млади бендови и креативни работилници на „ENGAGE 2023“. (МКЦ/ 14:00/ изјава за медиуми пред официјалниот почеток на настанот/ 13:45)

Прилеп – Свечено отворање на 57. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“.(Плато пред Центар за култура „Марко Цепенков/  20:30) и изведба на претставата  „Нема струја за електричниот стол“ на театарот „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“. (ЦК „Марко Цепенков“/ 21:30)

Скопје –„Вечер на традиционалната српска кујна“. (х. „Лимак“)

Скопје – Промоција на стихозбирката „Огнен пој“ од Перица Сарџоски. (Градска библиотека „Браќа Миладиновци“/ 19:00)

Скопје - Промоција на книгата-омаж „Јанко Николовски - Поетика на животот“ (КИЦ, Салон 19.19/ 19:00)

Битола – Ансамблите „Танец“ и „Коло“ со заеднички концерт во рамките на чествувањето на 75-годишнината на Српскиот национален ансамбл. (Центар за култура/ 19:00)

Скопје – „Плажарење“ - изложба на фотографии од Катја Штркова Кочовска. (КИЦ, Салон Империјал 1/ 20:30)

Скопје – Групна изложба ,,Професори и студенти“. (Галерија МКЦ/ 20:00)

Скопје – Трето издание на Скопски брас фестивал. (Филхармонија, Камерна сала/ 20:00)

___________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

Остани поврзан