• петок, 22 септември 2023
На денешен ден

На денешен ден

1 ноември 2022 (МИА)   1500.- Роден е италијанскиот вајар (златар) Бенвенуто Челини, чија автобиографија „Животот...

Од верските календари

Од верските календари

1 ноември 2022 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанс...

Сончево и релативно топло

Сончево и релативно топло

Скопје, 1 ноември 2022 (МИА) - Претежно сончево и релативно топло со слаб променлив ветер. Минималната температура ќе би...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 1 ноември 2022 (МИА) - Денеска е вторник, 1 ноември 2022 година, 304-иот ден во годината. До крајот на годината...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

1 ноември 2022  Скопје -  Продолжение на 88. седница на Собранието на Република Север...

Ерменија и Аџербејџан се согласија да се воздржат од насилно решавање на спорот околу Нагорно-Карабах

Ерменија и Аџербејџан се согласија да се воздржат од насилно решавање на спорот околу Нагорно-Карабах

Сочи, 31 октомври 2022 (МИА) - Ерменија и Азербејџан постигнаа договор да се воздржат од употреба на си...

Османи: Отворањето клубови мора да биде во духот на добрососедството

Османи: Отворањето клубови мора да биде во духот на добрососедството

Скопје, 31 октомври 2022 (МИА) - Немаме ништо против отварање на клубови тука и таму, но според Рамковн...

Ковачевски: Државотворните одлуки носат придобивки, добивме 80 милиони евра помош од ЕУ

Ковачевски: Државотворните одлуки носат придобивки, добивме 80 милиони евра помош од ЕУ

Делчево 31 октомври 2022 (МИА) - Државотворните одлуки носат придобивки за граѓаните и тие може да ги в...

МИА Најави - Свет

МИА Најави - Свет

1 ноември 2022 ОН - Извештај на Советот за човекови права до Генералното собрание на...

Осомничениот за нападот во домот на Пелоси обвинет за обид за киднапирање 

Осомничениот за нападот во домот на Пелоси обвинет за обид за киднапирање 

Вашингтон, 31 октомври 20...

Соработка на ЗНМ со обвинителката за нападнати новинари, се активираат и старите нерешени истраги

Соработка на ЗНМ со обвинителката за нападнати новинари, се активираат и старите нерешени истраги

Скопје, 32 октомври 2022 По назначувањето на Искра Хаџи Василева за обвинителка која ќе го следи поста...

Речиси половина Киев нема вода

Речиси половина Киев нема вода

Киев, 31 октомври 2022 (МИА) - Четириесет отсто од жителите на Киев останаа без вода, соопшти вечерва г...

Петровска: Партиските трибини не се подготовка за предвремени избори, кои во оваа ситуација би биле луксуз

Петровска: Партиските трибини не се подготовка за предвремени избори, кои во оваа ситуација би биле луксуз

Скопје, 31 октомври 2022 (МИА) – Партиските трибини не се подготовка за предвремени парламентарни избор...

Предметот на донација е сè уште во фаза на преговори со украинската страна, вели министерката Петровска

Предметот на донација е сè уште во фаза на преговори со украинската страна, вели министерката Петровска

Скопје, 31 октомври 2022 (МИА) - Во моментов, генералштабот на Армијата како стручно тело ја прави анал...

Бајден би можел да ги оданочи екстрапрофитите на енергетските компании

Бајден би можел да ги оданочи екстрапрофитите на енергетските компании

Вашингтон, 31 октомври 2022 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе ја соопшти можноста...

Image

Остани поврзан