• четврток, 08 јуни 2023
На денешен ден

На денешен ден

3 јуни 2022 (МИА)   1098.- По петмесечна опсада во Првата крстоносна војна, крстоносците го зазеле градот Антиохи...

Од верските календари

Од верските календари

3 јуни 2022 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскио...

Сончево и топло со мала до умерена облачност и со умерен ветер од северен правец

Сончево и топло со мала до умерена облачност и со умерен ветер од северен правец

Скопје, 3 јуни 2022 (МИА) - Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен ветер о...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 3 јуни 2022 (МИА) – Денеска е петок, 3 јуни 2022 година, 154-иот ден во годината. До крајот на годината останува...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

3 јуни 2022  Скопје - Седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и имену...

МИА Најави – свет

МИА Најави – свет

3 Јуни 2022 Денеска е Светски ден на велосипедот Братислава – На вториот ден од фору...

Во Србија објавен романот „Бродот. Конзархија“ на Томислав Османли

Во Србија објавен романот „Бродот. Конзархија“ на Томислав Османли

Скопје, 2 јуни 2022 (МИА) -...

Османи - Блинкен: Отвораме ново поглавје на стратешкото партнерство меѓу двете земји

Османи - Блинкен: Отвораме ново поглавје на стратешкото партнерство меѓу двете земји

Скопје, 2 јуни 2022 (МИА) - Министерот за надворешни работи Бујар Османи, во рамки на посетата на Вашин...

Израелски војници убиле двајца Палестинци на Западниот Брег

Израелски војници убиле двајца Палестинци на Западниот Брег

Ерусалим, 2 јуни 2022 (МИА) – Израелските сили денеска убија еден Палестинец за време на конфликтот на...

Извештај на Стејт департментот за верските слободи во Северна Македонија во 2021 година

Извештај на Стејт департментот за верските слободи во Северна Македонија во 2021 година

Вашингтон 2 јуни 2022 (МИА) - Д

Филипинските војници убиле еден и уапсиле уште еден осомничен за бомбашки напади

Филипинските војници убиле еден и уапсиле уште еден осомничен за бомбашки напади

Манила, 2 јуни 2022 (МИА) – Филипинските трупи убиле еден и заробиле друг маж во кратка размена на оган...

САД со грант од 40 милиони долари за модернизација на Армијата на Северна Македонија

САД со грант од 40 милиони долари за модернизација на Армијата на Северна Македонија

Скопје, 2 јуни 2022 (МИА)  - САД со дополнителна финансиска поддршка во вредност од 40 милиони долари ќ...

Столтенберг: НАТО ги поздравува напорите во координација со ОН за извоз на жито од Украина по морски пат

Столтенберг: НАТО ги поздравува напорите во координација со ОН за извоз на жито од Украина по морски пат

Вашингтон, 2 јуни 2022 (МИА) – НАТО ги поздравува сите напори во координација со ОН за извоз на жито од...

Асен Василев: Бугарија никогаш нема да преговара со „Газпром“ за нов договор за испорака на гас од Русија

Асен Василев: Бугарија никогаш нема да преговара со „Газпром“ за нов договор за испорака на гас од Русија

Софија, 2 јуни 2022 (МИА) – Вицепремиерот и министер за финансии на Бугарија Асен Василев за време на б...

Михајлов: Немаме три-четворица како нив на светско ниво

Михајлов: Немаме три-четворица како нив на светско ниво

Разград, 2 јуни 2022 (МИА) - Капитенот на репрезентацијата Николај Михаилов даде свое мислење по денешн...

Image

Остани поврзан