• петок, 24 мај 2024

МИА Најави – свет

МИА Најави – свет
3 Јуни 2022 Денеска е Светски ден на велосипедот Братислава – На вториот ден од форумот ГЛОБСЕК 2022 најавен е панел „Сега или никогаш: Отклучување на европската иднина за Западен Балкан“, на кој ќе учествуваат црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, премиерите на Косово и Северна Македонија, Албин Курти и Димитар Ковачевски и специјалниот британскиот пратеник Стјуарт Пич. Луксембург – Состанок на министрите за трговија на Европската унија. Париз – Средба на францускиот претседател Емануел Макрон и Мајкл Блумберг, специјален пратеник на ОН за климатски промени. Прага – Состанок на чешко-полскиот совет на министри. Рио де Женеиро – 30-годишнина од првата светска конференција за животна средина и развој на Самитот за Земјата (до 14 јуни). Белград – Грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас во посета на Србија.

Остани поврзан