• среда, 04 октомври 2023

Николај Крстев, Бугарија

Последно најавување: Thursday, 01 January 1970, 01:00 am

Румен Радев го врачи вториот мандат за формирање бугарска влада на „Продолжуваме со промената“

Румен Радев го врачи вториот мандат за формирање бугарска влада на „Продолжуваме со промената“

Софија, 3 јануари 2023 (МИА) – Бугарскиот претседател Румен Радев го врачи вториот мандат за формирање вл...

Идентификувано и второто од двете пронајдени тела на Пирин, не е на македонски државјанин

Идентификувано и второто од двете пронајдени тела на Пирин, не е на македонски државјанин

Софија, 2 јануари 2023 (МИА) – Бугарската полиција го идентификуваше второто тело, кое беше пронајдено за...

Пронајдено телото на Пламен Христов, до него уште едно тело за кое се претпоставува дека е македонски државјанин

Пронајдено телото на Пламен Христов, до него уште едно тело за кое се претпоставува дека е македонск...

Софија, 2 јануари 2023 (МИА) – По неколкудневна потрага е пронајдено телото на бугарскиот турист Пламен Х...

Урсула фон дер Лајен му изрази на Румен Радев поддршка за пристапување на Бугарија во Шенген

Урсула фон дер Лајен му изрази на Румен Радев поддршка за пристапување на Бугарија во Шенген

Софија, 25 ноември 2022 (МИА) - Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во телефонски разго...

Бугарското Собрание го ратификуваше договорот за купување нови американски авиони Ф-16 Блок 70

Бугарското Собрание го ратификуваше договорот за купување нови американски авиони Ф-16 Блок 70

Софија, 25 ноември 2022 (МИА) - Бугарските пратеници во прво читање го ратификуваа договорот за набавка на уште о...

Бугарија ја проучува можноста за купување турски дронови „Бајрактар

Бугарија ја проучува можноста за купување турски дронови „Бајрактар"

Софија, 25 ноември 2022 (МИА) - Бугарија ги проучува можноста за купување турски беспилотни летала „Бајрактар“, и...

Резултатите од пописот во Бугарија покажуваат дека 84 отсто се Бугари, 8,4 отсто Турци, а 4,4 отсто се Роми

Резултатите од пописот во Бугарија покажуваат дека 84 отсто се Бугари, 8,4 отсто Турци, а 4,4 отсто...

Софија, 24 ноември 2022 (МИА) - Националниот статистички институт на Бугарија објави дека 5.118.494 лица припаѓаа...

Коџабашев: Агнеза Поповска увери дека институциите во Северна Македонија ќе го истражат случајот за откривање на сторителите

Коџабашев: Агнеза Поповска увери дека институциите во Северна Македонија ќе го истражат случајот за...

Софија, 24 ноември 2022 (МИА) - Портпаролот на бугарското Министерство за надворешни работи, Костадин Коџабашев н...

Радев: Нападот на клубот во Охрид е апсолутно неприфатлив чин

Радев: Нападот на клубот во Охрид е апсолутно неприфатлив чин

Софија, 24 ноември 2022 (МИА) - Претседателот на Бугарија Румен Радев го окарактеризира нападот врз клубот „Цар Б...

Јанев: Не е момент за гласање измени на Изборниот законик во Бугарија 

Јанев: Не е момент за гласање измени на Изборниот законик во Бугарија 

Софија, 24 ноември 2022 (МИА) – Поранешниот бугарски технички премиер, Стефан Јанев, кој е и претседател на најма...

Протест на здружението „БОРЕЦ“ пред Народното собрание во Софија против враќањето на хартиените гласачки ливчиња

Протест на здружението „БОРЕЦ“ пред Народното собрание во Софија против враќањето на хартиените глас...

Софија, 24 ноември 2022 (МИА) - Лидерот на Здружението на граѓани „БОРЕЦ“, Георги Георгиев, денеска влезе во згра...

Image